Státní maturity by mohly být od příštího roku jednodušší

Středoškoláci si mohou oddechnout. Státní maturity se od příštího roku zřejmě zjednoduší. Nově budou mít pouze jednu úroveň a dva povinné předměty. Studenti si budou vybírat mezi češtinou, cizím jazykem a matematikou. Nová pravidla maturit dnes schválili poslanci. Na tahu je teď Senát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní maturita | Zdroj: ČTK

Norma také řeší další problém státních maturit - a to kritizované hodnocení slohových prací. Ty by už neměli posuzovat pracovníci CERMATu.

„Kde skutečně docházelo k problémům s hodnocením. Budou hodnoceny na školách, nebude tam ta metoda hodnocení objektivními hodnotiteli,“ říká ministr školství Petr Fiala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Věry Masopustové z parlamentu, kde se o podobě státních maturit dnes hlasovalo

Stát chce formou státní maturity garantovat minimální znalosti a dovednosti maturantů. Ve školních částech maturity se pak mohou individuálně projevit rozdílné úrovně středních škol.

Předlohu podpořili poslanci napříč politickým spektrem. Jednotnou úroveň státních maturit uvítala i školská experta ČSSD Vlasta Bohdalová.

„Když se podívám na letošní statistická čísla, tak vidím, že 0,64 procenta si vybralo tu těžší úroveň. Všichni si vybírali tu jednodušší úroveň,“ konstatuje Vlasta Bohdalová.

Nová podoba státní maturity
Povinné budou dva předměty. Jedním bude vždy čeština, u druhého studenti volí mezi matematikou a cizím jazykem. Testy budou mít jen jednu úroveň, budou didaktické a centrálně zadávané. Slohové práce se budou stejně jako ústní části zkoušek hodnotit na školách.

Pro změnu podoby maturit hlasovalo 142 ze 158 přítomných poslanců, hlasování se zdržel celý klub Věcí veřejných, pod nějž jednodušší verze negarantuje potřebnou kvalitu vzdělávání.

„Státní maturita v momentě, kdy neobsahuje dobrovolnou, nicméně těžší verzi státní maturity z matematiky, znamená konec světla na konci tunelu pro zvyšování konkurenceschopnosti České republiky, která se systematicky propadá v úrovni kvality vzdělávání,“ řekl Radiožurnálu Vít Bárta z VV.

Zjednodušení pravidel státních maturit ulehčí i státnímu rozpočtu. Podle prvních odhadů by mohly úspory za novou formu státní maturity dosáhnout až padesát milionů korun.

U podzimní maturity propadlo 8 tisíc žáků, ze slohové práce neprospěla desetina

Číst článek

Martina Spěváčková, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme