Státní maturity by nemělo podle ministra už nic ohrozit

Už nic by nemělo překazit podle ministra školství Josefa Dobeše státní maturity. Jak řekl novinářům, pro případ úniku zadání existuje jeho záložní varianta, kterou je možné okamžitě použít.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Student u maturitní zkoušky | Foto: Arnošt Máče

"Blížíme se k historickému okamžiku, že 1. dubna odstartují státní maturity. Bude to den D, hodina H," zdůraznil ministr Josef Dobeš.

Studenti začnou společnou část maturit skládat od 1. května. Písemné práce se budou psát na přelomu května a června. Ministr Dobeš ujistil, že technicky je vše dobře zajištěno. Ministerstvo bude mít na Cermatu odborníka, který bude ministrovi podávat informace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přípravy státních maturit shrnula v Odpoledním Radiožurnálu Klára Bílá

„Od prvého dubna budu mít osobně klíčového člověka, odborníka na Cermatu, protože odborné zkoušky jsou od 1. 4., který mi bude denně reportovat o průběhu státních maturit,“ oznámil ministr Dobeš.

Několik novinek, které upravuje novela vyhlášky k maturitní zkoušce, se skutečně objevilo. Nejde však o nějaké, které by měly narušit jejich průběh nebo harmonogram. O jaké se jedná přibližuje ministr školství Josef Dobeš: „Je možné si dát svačinu, je možné se napít. Je divné, když po mě chce třídní učitelka chce potřetí občanský průkaz. To jsou všechno věci, které by se nemusely dít, a je třeba dát na zdravý selský rozum.“

Přípravy na státní maturitu tak finišují. Podle předsedy Asociace ředitelů gymnázií Jiřího Kuhna zatím běží vše podle plánu. Ředitelé už ale chtějí mít nový školský experiment za sebou:

"Jak ředitelé, tak zástupci procházíme posledními informačními školeními k tomu, abychom po administrativní stránce celou akci zvládli. Trochu jsme zaskočeni administrativní náročností, protože zjišťujeme, že množení materiálu, tištění všech podkladových věcí zabere spoustu času, spoustu peněz. Z toho jsme mírně rozčarovaní.“

„Nicméně, už to chceme mít za sebou. Tak, abychom zjistili, zda koncept maturit, jak ho připravují Cermat a ministerstvo školství, je schůdný,“ poznamenal Kuhn.

Analýza klíčových rizik

Ředitel Centra pro zjišťování výsledků ve vzdělávání, které státní maturity připravuje, Pavel Zelený ve Světě o druhé zdůraznil, že na školách probíhají informační semináře a připravují se i žáci. „Bezpečnost zkušebního tajemství – to je alfa i omega celého modelu maturit. Všechna klíčová rizika byla analyzována a jsou připraveny krizové scénáře.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Zabezpečení státních maturit podrobně rozebral ve Světě o druhé ředitel Centra pro zjišťování výsledků ve vzdělávání Pavel Zelený

Deník Právo přišel minulý pátek se zjištěním, že se někteří maturitní komisaři bouří a pokládají funkce. Podle nich Cermat porušuje platnou legislativu, když s nimi uzavřel jiný typ smlouvy než původně avizoval při generálce.

Zelený však ve Světě o druhé ubezpečil, že Cermat neporušuje žádnou legislativu. „To, že si dotyčný, který byl zdrojem informací pro Právo, plete generální zkoušku s ostrou maturitou, je bohužel chyba, ale s tím nic nenaděláme,“ připomněl s tím, že maturita teprve začíná.

30. března ministerstvo na svých stránkách zveřejní kritéria hodnocení zkoušek a dílčích zkoušek společné části maturitní zkoušky a kritéria celkového hodnocení maturitní zkoušky.

Do 17. června musí škola obdržet výsledky, do 20. června musí maturanti dostat svá vysvědčení. Ministr se zdárným provedením státní maturity už dříve spojil své setrvání ve funkci.

Senátor Chládek je pro zrušení Cermatu

Ve stávající podobě nemohou být podle senátora za ČSSD Marcela Chládka státní maturity úspěšné. Podle něj by měl být Cermat zrušen a jeho ředitel odvolán. Chládek to uvedl ve Dvaceti minutách Radiožurnálu:

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve stávající podobě nemohou být podle senátora za ČSSD Marcela Chládka státní maturity úspěšné

„V této podobě jak jsou, tak úspěšné být nemůžou. Já osobně si myslím, že pan ředitel Zelený už měl být dávno odvolán. A celý Cermat bych zrušil, protože nese plnou zodpovědnost za těch 14 let bezbřehého připravování státní maturity. Ta stála přes 1 miliardu. Nikoho to nezajímá, kam ty peníze šly,“ posteskl si Chládek.

Domnívá se, že Cermat se v případě neúspěchu možná pokusí svalit vinu na učitele: „Já už tam vidím takové to "ale", které si připravuje pan Zelený, a připravuje si ho z toho důvodu, aby hodil na učitele a ředitele chybu tak, jako to bylo při generální zkoušce. Začali argumentovat, že tyto chyby jsou na vině škol, na vině učitelů. Tady se nevěří učitelům a ředitelům, že by vyzradili testy, ale přitom to prochází rukama řady lidí v Cermatu,“ upozornil Marcel Chládek ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme