Státní maturity letos nezvládl každý pátý student, sedm tisíc z nich se odvolalo

U maturitních zkoušek propadlo přes 20 procent maturantů, téměř o dvě procenta více než vloni. Nejhůř dopadly zkoušky z matematiky. Sedm tisíc studentů požádalo o přezkoumání výsledků, více než polovina z nich se odvolala proti hodnocení slohových prací. Ministerstvo školství už sestavilo pracovní komisi pro revizi státních maturit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní maturita 2011 (ilustrační foto).

Státní maturita 2011 (ilustrační foto). | Foto: Filip Jandourek

Bude v ní například Václav Klaus mladší, ředitel soukromé školy, která loni dopadla u zkoušek nejlépe, ředitelé dalších středních škol, vysokoškolští odborníci i například stínový ministr školství za ČSSD Marcel Chládek.

Komise se má sejít na konci příštího týdne. Podle ministra Petra Fialy má mimo jiné analyzovat loňské i letošní zkoušky, najít případná pochybení a do konce července doporučit změny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mluvčí spolku EDUin Tomáš Feřtek se vyjádřil k výsledkům státních maturit

„Měla by navrhnout takovou úpravu státní maturity, kterou lze realizovat rychle, která vychází ze stávajícího systému a kterou lze během velmi krátké doby uvést v praxi. Měli by se zabývat i otázkou, zda je potřeba dlouhodobě upravit koncepci státní maturity,“ vysvětlil.

Ministr vyjádřil přání, aby maturity byly v příštím roce jednodušší, levnější a lidštější. „Systém státních maturit tu má být vytvářen pro studenty a pro jejich budoucnost a nemůžeme připustit, aby vznikl dojem, že tu jsou žáci pro systém státních maturit,“ dodal.

Letošní maturity provázela řada problémů, mimo jiné se způsobem hodnocení slohových prací nebo s příliš těžkými zkouškami z matematiky. Právě těchto dvou předmětů se týkal největší počet odvolání. CERMAT zatím kladně vyřídil 121 z 3262 žádostí o přezkoumání.

Počet odvolání přitom vzrostl z loňských 1414 na 6942. Mluvčí spolku EDUin Tomáš Feřtek si myslí, že na vině je v případě slohových prací především špatná komunikace. Systém podle něj nebyl připraven na přesun hodnocení ze škol na centrální hodnotitele a studentům pak chyběla zpětná vazba.

Na Slovensku fungují státní maturity od roku 2005 a osvědčily se

Číst článek

„To tak loni nebylo, protože se písemky opravovaly na školách, a oni mohli posoudit, jestli má smysl se odvolávat, nebo ne. A já myslím, že oni se teď odvolávali prostě proto, že měli nedostatek informací, a byl to trochu protest,“ uvažuje.

Kladně vyřízených žádostí by ale nakonec mohlo být víc než loni. „Protože přece jenom systém hodnocení písemných prací, byť z mého pohledu je nezávislý, tak jak byl nastaven, a je výrazně srovnatelnější, tak přesto nelze vyloučit dílčí pochybení, odchýlení se od standardu a od metodiky. A proto si myslím, i tím, že to je první ročník, že se může opravdu objevit větší procento úspěšně vyřízených žádostí než v loňském roce,“ myslí si ředitel Cermatu Jiří Zíka.

Kvůli nesložení maturity se nemohou někteří studenti dostat na vysoké školy. Problém budou mít podle Feřteka především zájemci o studium v zahraničí.

Klaus ml. zasedne v komisi pro revizi státních maturit. Chce je zjednodušit

Číst článek

„Celkové procento neúspěšných není zase tak rozdílné jako loni. Ale zatím, alespoň z toho, co o té věci vím, to vypadá tak, že se změnila struktura postižených. Spousta studentů šla jaksi cestou jistoty, tou lehčí verzí, a ti problém neměli. A problém měli ti ambicióznější studenti, kteří si vybrali nějakou náročnější verzi maturity a doplatili na to,“ hodnotí letošní výsledky.

Kritika systému státních maturit už stála místo šéfa CERMATu Pavla Zeleného. Ministr Fiala dnes také zadal procesní a finanční audit státních maturit. Jeho výsledky budou k dispozici na konci srpna. Žebříček nejúspěšnějších škol se ministerstvo zveřejnit nechystá.

Viktorie Hošková, Klára Bílá, Zdeněk Strnad, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme