Státní maturity stály 1,4 miliardy. Cermat je podezřelý z porušení rozpočtové kázně

Vedení Cermatu je podle ministra školství Petra Fialy podezřelé z porušení rozpočtové kázně. Kontrola zjistila, že třináctiletá příprava státních maturit stála víc než jednu miliardu 400 milionů korun. A odhalila také porušení zákona o účetnictví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr školství Petr Fiala | Foto: Filip Jandourek

Vedoucí pracovníci Centra pro zjišťování výsledků ve vzdělávání prý nepostupovali v souvislosti s přípravou státních maturit podle zákona o finanční kontrole.

Závěry auditu dnes ministr Fiala představil senátorům ze školského výboru. Zjištěné skutečnosti podle něj byly předány k prověření finančnímu úřadu.

"Vedoucí pracovníci centra nepostupovali podle zákona o finanční kontrole. Bylo zjištěno porušení zákona o účetnictví. Nebyly dobře nastaveny potřebné kontrolní mechanismy centra,“ řekl Fiala.

Státní maturity se připravují od roku 1999. Do poloviny letošního roku podle ministra stály už skoro 1,45 miliardy korun. Z toho do konce roku 2011 to bylo 739 milionů korun.

Stínový ministr školství za ČSSD Marcel Chládek na základě těchto zjištění očekává omluvu od Josefa Dobeše z Věcí veřejných, který resort vedl před Fialou. Chládek prý už dříve tvrdil, že maturity stály jednu a půl miliardy korun, Dobeš to však označil za šíření poplašné zprávy.

Chládek dnes také řekl, že v Cermatu by měl proběhnout i personální audit, protože organizace se vymkla kontrole.

Ministr Fiala do dvou týdnů vyhlásí výběrové řízení na nového ředitele centra. Nyní ho prozatímně vede Jiří Zíka, který nahradil v červnu odvolaného Pavla Zeleného.

kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme