Státní maturity začaly. 1200 škol je zahájilo testem z matematiky

V Česku začaly státní maturity. V půl deváté ráno začali středoškoláci psát první test – a to z matematiky. Modré bedny se zadáním otevřeli ředitelé na asi dvanácti stech škol. Po matematice odpoledne následuje písemná práce z anglického jazyka. Letos maturanti neměli na výběr obtížnost testů, všechny jsou v jedné úrovni.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní maturita

Státní maturita | Foto: Filip Jandourek

Na Gymnáziu Jana Nerudy v Praze absolvovalo test z matematiky 50 procent maturantů. Povolenými pomůckami byly pouze kalkulačky a tabulky, jinak měli studenti na stole pouze psací potřeby, pití a zadání testu. Během 90minutové zkoušky nesměl nikdo z učebny odejít.

Podle ředitele školy Juraje Liška neprobíhala kvůli státní maturitě žádná zvláštní příprava. Pro většinu žáků je zkouška lehká, protože probíhá pouze v základní úrovni. Více se proto zaměřují na školní část maturit, ze které mají mnohem větší respekt.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview na Radiožurnálu byl ředitel Cermatu Jiří Zíka

Za lehké, dokonce až trivilání označili matematické testy také studenti průmyslové školy strojní v Liberci. Hodnotili je celkově pozitivně, prý byly srozumitelné a byl na ně dostatek času.

„To, že se ministerstvo vrátilo k jedné úrovni, vyplývá ze zkušeností z loňského a předloňského roku, kdy zájem o vyšší úroveň nebyl adekvátní problémům a nákladům s tím spojeným,“ říká Jiří Zíka, ředitel CERMATu, který maturitní zkoušky připravuje.

Podle Oldřicha Botlíka ze společnosti Kalibro, která se zaměřuje na plošné školní testování, bylo sjednocení úrovní obtížnosti v danou chvíli jediné možné řešení.

„Loni tam došlo k velkému průšvihu s matematikou ve vyšší úrovni obtížnosti a letos by si tu náročnější verzi vybral málokdo, protože maturanti na to objektivně doplatili,“ říká Botlík.

Státní maturita | Foto: Filip Jandourek

Velkým problém je podle něj i vágní stanovení náročnosti testů. „Katalogy požadavků nic takového nepředepisují. Tam může být požadavek, že student umí Pythagorovu větu. Ale já tu Pythagorovu větu mohou ověřit tak, že úlohu udělá osm z deseti žáků, nebo ji také udělají dva z deseti,“ tvrdí Botlík a doplňuje:

„Rozhodnutí, jak má být úloha těžká, je zcela neprůhledné. V maturitních podkladech nejsou vůbec žádná vodítka. Nevím, jak se to dělá, nepodařilo se to zjistit. Jsem zvědavý, jestli letošní nižší úroveň obtížnosti bude opravdu stejně obtížná jako loňská.“

Státní maturity mají letos jednotnou obtížnost. Někteří učitelé nesouhlasí

Číst článek

Šéf Cermatu Zíka také upozorňuje, že maturitní centrum nemůže řešit případné stížnosti studentů na příliš přísné hodnocení slohových prací z českého jazyka.

„Bohužel v tom letos nemůžeme nic udělat, protože hodnocení písemných prací se odehrává na školách. Budou ho provádět hodnotitelé jmenovaní řediteli škol a my budeme mít pouze možnost sledovat, jak hodnocení probíhá, a analyticky vyhodnotit, jaký je namátkově rozdíl mezi pohledem našich centrálních hodnotitelů a těch, kteří hodnotí na škole,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O státních maturitách mluvil na Radiožurnálu Oldřich Botlík ze společnosti Calibro, která se specializuje na plošné školní testy

O víkendu maturitní web čelil hackerskému útoku. „My jsme ale testy poskytli školám 18. března a 25. března jsme je vyvěsili na veřejné weby. Byly umístěny i na Facebooku či ministerském webu. Pokud si někdo bude stěžovat, že poslední tři dny neměl možnost si stáhnout zadání, tak je to irelevantní, protože měl dost času,“ tvrdí Zíka.

Ministerstvem schválený rozpočet CERMATu na realizaci maturitní zkoušky je asi 170 milionů korun, k výsledkům při přijímacím řízení může přihlédnout zhruba 16 fakult. Zíka doufá, že podoba maturit teď zůstane po nějaký čas stejná.

„Doufám, že se nezmění, protože největší nešvar jsou neustálé změny. Podle mě je třeba, aby se minimálně rok dva stabilizoval model maturitní zkoušky,“ dodává ředitel maturitního centra.

Naopak ředitel gymnázia Jana Neruda Juraj Liška doufá, že ke změně dojde co nejdříve, především že nezůstane u jednotné obtížnosti. "Domnívám se, že by bylo velkou chybou, kdyby tato část maturit měla být finální podobou. Takže já myslím, že do dvou let musíme očekávat velkou změnu. Budoucnost měla být spíš forma online, tlačit to na web, internet, elektronickou formu," říká.

Letošní maturanti absolvují na úvod testy z matematiky a anglického jazyka

Číst článek

Studenti, kteří budou mít pochybnosti o správnosti testů, se mohou obrátit na stránky ministerstva školství. "Každá z otázek, na kterou odpovídají, musí mít právě jednu správnou odpověď. Pokud mají pocit, že není správně žádná, nebo naopak víc, měli by si zpětně to zkontrolovat," říká expert na školství Tomáš Feřtek za společnosti EDUin.

Ke zkoušce jde letos přes sto tisíc maturantů. Písemná část státních maturit skončí 9. května.

Jan Richter, Klára Bílá, Šárka Škapiková, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme