Státní maturity

„Odvolávám, co jsem odvolal, a slibuji, co jsem slíbil.“ Už legendární věta z pohádky Pyšná princezna přesně vystihuje stav, v jakém se státní zkouška nachází. Politici ji slibují a zase ruší. Učitelé protestují a studenti se bouří. A státním rozpočtem tiše tečou stovky milionů korun, které už čtrnáct let financují největší školský experiment. Bouřlivý byl pro státní maturitu i tento rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Testy státní maturity zapečetěné v modrých krabicích | Foto: Tomáš Adamec

Vrtkavý osud státních maturit už je tak trochu rutinou. Každý měsíc nová informace. Ukázkou toho byl i leden. Maturitám hrozil odklad a tím celý kolotoč v tomto roce začal. O měsíc později tehdejší ministryně školství Miroslava Kopicová oznámila, že tendr na státní maturitu vyhrála firma Logica Czech republic. Bude se starat o logistiku nové zkoušky za 300 milionů korun po dobu pěti let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vrtkavý osud státních maturit v roce 2010 připomíná Klára Bílá

Kopicová popírala neprůhlednost výběrového řízení a hrozila, že pokud maturity budou odložené, odstoupí z funkce:

„Pokud maturitu shodí, odstoupím. Považuji maturitu za tak důležitou věc pro školství, že bych nechtěla být spojena s tím, co bude následovat.“

Protesty učitelů i studentů

V březnu ministerstvo školství ladilo detaily na říjnovou generálku. Současně začali protestovat učitelé proti systému školení. 165 škol podepsalo petici proti konání státních maturit. Další archy s podpisy převzala ministryně na půdě Senátu v dubnu, kde projekt zároveň obhajovala.

Následující měsíc si mohla trošku oddechnout. K maturitní generálce se přihlásilo 1100 škol, jen necelá stovka odmítla. Radost ale trvala jen chvíli. V červnu se rodila nová vláda a školský vyjednávací tým neviděl jasnou budoucnost státních maturit. Hrozilo, že projekt smetou ze stolu.

Nakonec se v červenci dohodli, že nový ministr školství Josef Dobeš po auditu ke státním maturitám dá vládě do konce srpna své stanovisko, zda start státních maturit podpoří. Přesvědčil i vládu. Státní maturita bude.

„Členové ODS se zdrželi hlasování. Členové vlády z Věcí veřejných a TOP 09 hlasovali pro předložený návrh státní maturity. Nicméně cítím podporu a loajalitu všech ministrů,“ uvedl ministr.

Demonstrace proti státním maturitám | Foto: Tomáš Adamec

Začátek školního roku byl začátkem úspor. Písemné práce bude opravovat jen jeden člověk. Podle ředitelů se tak ztrácí podstata státních maturit, tedy objektivita. Ta má zaručit, že zaměstnavatelé budou mít jasný a srovnatelný přehled o tom, jak kvalitní má maturant vzdělání.

Týden před maturitní generálkou centrum Prahy ovládli budoucí maturanti.

„Nesouhlasíme s jejich připraveností a nesouhlasíme také s tím, že jsme na ně nebyli celé čtyři roky připravováni,“ řekla Radiožurnálu jedna z protestujících.

Ani to ale ministerstvo nezastavilo a 11. říjen tak patřil téměř 1200 škol. Podle ministra generálka dopadla dobře, neobjevily se závažnější chyby. Na druhé straně ale přiznal, že státní maturita je v určitých oblastech přitažená za vlasy.

Třetina neprošla

V listopadu však výsledky nových maturit nemile překvapily. Výsledek zaskočil i premiéra Petra Nečase. Zhruba třetina studentů totiž neuspěla. Navíc centrum pro přípravu státních maturit přiznalo některé chyby při opravách testů. Ty se do ostrého startu státních maturit na jaře 2011 musí odstranit, uvedl jeho ředitel Pavel Zelený:

„Chyby samozřejmě budou, to je jasné, i když samozřejmě ne v tomto rozměru. Systém to nicméně musí být schopen odfiltrovat.“

Ministr školství Josef Dobeš (Věci veřejné) | Foto: Tomáš Adamec

A v prosinci jsme zase na začátku. Senát totiž přijal návrh na zrušení státních maturit. Pokud ho podpoří i vláda a sněmovna, nebudou studenti příští rok skládat novou maturitu. Nic zatím není jasné. Dobeš ale věří, že sněmovna návrh neschválí.

Tečku za rokem 2010 ke státním maturitám píše centrum pro jejich přípravu. Do redakce poslalo novoročenku, ve které ve stylu maturitního testu ze čtyř možností vybírá přání Veselých Vánoc a úspěšný rok 2011, také ale mohlo zaškrtnout další možnou odpověď: „Veselé státní maturitní zkoušky v roce 2011.“

ZPĚT NA ROK V ČESKU

Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme