Státní opera se bouří proti odvolání svého šéfa. Hrát se ale bude

Zaměstnanci Státní opery protestují proti odvolání svého šéfa Radima Dolanského. Z funkce pověřeného ředitele ho odvolal ministr kultury Jiří Besser ve čtvrtek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní opera Praha na Wilsonově ulici. | Foto: Tomáš Adamec

Dolanský oproti ministerským úředníkům prosazuje názor, že v Praze mohou existovat dva operní domy a není třeba uvažovat o sloučení Státní opery a Národního divadla.

Dolanského koncepce je podle Petra Pergla z orchestru Státní opera Praha jediná, která může vést ke zvýšení kvality. Další výrazné protesty ale zatím neplánují: „Musí to být v souladu se zákonem. Šlo by o kolektivní vyjednávání, my bychom Do kolektivní smlouvy určité parametry, jak by měla Státní opera dál vypadat. Asi by to bylo pro zaměstnavatele nepřijatelné a my bychom pak mohli přistoupit ke stávce,“ poznamenal Pergl.

Dolanský: Scény se fakticky sloučily

Národní divadlo a Státní opera Praha se fakticky sloučily, uvádí odvolaný ředitel operního domu Radim Dolanský. Dolanský chtěl zachovat samostatnou existenci opery. Ministerstvo ale vidí v české metropoli prostor pouze pro jeden operní a baletní soubor, který má Státní opera i Národní divadlo.

Co se týká nákladů po možném spojení, tak naprosto nesouhlasím s argumenty, že by došlo k nějakému zefektivnění provozu. Naopak, pokud obě divadla, oba ansámbly sloučíme, tak náklady porostou. V tuto chvíli Státní opera Praha má lepší soběstačnost, umí pracovat s daleko menšími náklady. Jakmile instituce spojíte, musíte nákladové položky vyrovnat.“.

Ministr kultury Jiří Besser dočasným vedením Státní opery pověřil ředitele Národního divadla Ondřeje Černého.

Milan Kopp, Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme