Vyjednavačka Vostrá doporučí KSČM, aby schodek 40 miliard korun podpořila

Vyjednavačka KSČM Miloslava Vostrá doporučí své straně, aby ve sněmovně podpořila návrh státního rozpočtu na příští rok i se schodkem 40 miliard korun. Řekla to novinářům po středečním jednání s ministryní financí Alenou Schillerovou za ANO. Komunisté, kteří kabinet ANO a ČSSD v dolní komoře toleruje, dosud trvali na schodku o deset miliard nižším. Schillerová potvrdila, že vládě dá návrh rozpočtu se 40 miliardovým deficitem.

Praha (Aktualizováno: 12:30 28. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloslava Vostrá | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Předseda komunistické strany Vojtěch Filip zatím nesdělil, zda doporučení Vostré podpoří. „Nejdříve si s paní předsedkyní rozpočtového výboru o výsledku jednání promluvím,“ uvedl.

Ministryně Schillerová chce vyšší platy ve veřejné sféře. Místo dvou navrhuje tři procenta

Číst článek

Ministryně financí Alena Schillerová řekla, že Vostré vysvětlovala poslední přidávání peněz některým rozpočtovým kapitolám. Rozpočet podle ministryně obsahuje všechny vládní priority, které podle ní jsou z větší části i prioritami KSČM, a nerezignuje ani na investice.

Argumenty jsou akceptovatelné,“  řekla Vostrá. Podle ní alternativou k přidávání peněz by bylo právě snížení schodku. Podle Schillerové by to ale mohlo znamenat podseknutí investic nebo některých sociálních výdajů.

„Argumenty jsou akceptovatelné,“ řekla předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Vostrá.

Podle ní alternativou k přidávání peněz bylo právě snížení schodku. Podle Schillerové by to ale mohlo znamenat „podseknutí“ investic nebo některých sociálních výdajů.

Z rozpočtu dostane ministerstvo práce o 5,9 miliardy více, než navrhovala Schillerová

Číst článek

Vostrá také podotkla, že finální rozhodování by mohlo být mezi schodkem 40 miliard a rozpočtovým provizoriem. „Rozpočtové provizorium by bylo to nejvíce špatné řešení,“ dodala.

Jednání se týkalo rovněž růstu platů ve veřejné sféře kromě učitelů, kterým mají stoupnout v průměru o deset procent.

Schillerová zopakovala, že nyní navrhuje vzhledem k novému odhadu inflace tříprocentní růst platů místo původního dvouprocentního. „Nemohu nastavit růst platů tak, aby lidé měli méně,“ uvedla ministryně.

Komunisté s tím souhlasí, chtějí ale ještě další dvě procenta navíc. Prakticky se tak shodují se sociálními demokraty.

O platech bude jednat v září tripartita. „Chci se dohodnout na nějakém kompromisu, ale ten kompromis musí být ustojitelný pro státní rozpočet,“ zdůraznila ministryně financí.

Vostrá na jednání informovala Schillerovou o tom, že KSČM požádá ministerstvo průmyslu a obchodu o to, aby provedlo revizi smluv na podporu solární energetiky. Podle Vostré je třeba zjistit, zda se nejedná o nedovolenou státní podporu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme