Státní rozpočet jde do sněmovny, prvním čtením by měl projít bez problémů

Poslanci dnes začnou jednat o státním rozpočtu. V prvním čtení by měli schválit jeho základní parametry, tedy příjmy, výdaje a schodek. Deficit má být o 12 miliard korun vyšší než loni. Dosáhnout by měl až 112 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hledá se prezident: Český rozhlas tráví den s Janem Fischerem. Na Filozofické fakultě v Olomouci | Foto: Filip Jandourek

K rozpočtu, který připravila vláda v demisi, mají výhrady nejen opoziční strany, nelíbí se ani ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

Přesto jej strany, které vyjednávají o vládní koalici, chtějí schválit do konce roku. Poslanci by se rádi vyhnuli hrozícímu rozpočtovému provizoriu.

„V prvním čtení jsme schopni podpořit návrh, který vypracovala Rusnokova vláda. Ve druhém čtení chceme dělat úpravy, které by směřovaly k úsporám,“ vysvětlil předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

Podobný názor má také místopředseda sociální demokracie Lubomír Zaorálek. „Jestli se mi některé věci zdají být v rozpočtu sporné, jako odhad ekonomického růstu a podobně, tak si myslím, že teď je výhodnější rozpočet schválit. Budeme se snažit některé změny provézt v dalším čtení. To základní bych doporučoval poslancům schválit,“ uvedl Lubomír Zaorálek.

Podle šéfa rozpočtového výboru Václava Votavy z ČSSD je hlavní prioritou vyhnout se rozpočtovému provizoriu.

„Je politická vůle rodící se koalice, aby byl rozpočet projednán ještě před vánočními svátky a mohl vejít v platnost 1. 1. 2014. Vyhneme se rozpočtovému provizoriu, to bychom si měli přát všichni. Je to i určitý signál směrem k veřejnosti, že sněmovna pracuje,“ dodal Václav Votava.

Komunisté, podle svého místopředsedy Jiřího Dolejše, v prvním čtení rozpočet nejspíš podpoří. Definitivně se ale rozhodnou těsně před začátkem sněmovní schůze na jednání svého klubu.

TOP 09 a ODS způsob projednávání rozpočtu kritizují. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek se pokusil na jednání rozpočtového výboru vrátit zákon vládě k dopracování, ale neuspěl. Vadí mu výše schodku i nedostatek času, který poslanci na debatu o rozpočtu mají.

„Je to zcela jistě jeden z nejdůležitějších zákonů, naprosto klíčový pro fungování vlády a ekonomickou stabilitu. Zařadit ho na program schůze, kdy na programu není, je absurdní. Obcházet to tím, že se sjedná mimořádná schůze na projednávání státního rozpočtu ze dne na den, je také naprosto absurdní,“ uvedl Miroslav Kalousek.

Lucie Husárová 1, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme