Schillerová KSČM nepřesvědčila. Požadují odebrání deseti miliard obraně, jinak rozpočet nepodpoří

Komunisté trvají na odebrání deseti miliard z obranného rozpočtu, jinak návrh státního rozpočtu na příští rok v závěrečném sněmovním schvalování nepodpoří. Po pátečním jednání vedení KSČM s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) to řekl předseda strany Vojtěch Filip. Schillerová a celá vláda s navrhovaným škrtem v kapitole ministerstva obrany nesouhlasí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komunisté trvají na odebrání deseti miliard z obranného rozpočtu, jinak návrh státního rozpočtu na příští rok v závěrečném sněmovním schvalování nepodpoří, řekl jejich předseda Vojtěch Filip | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Poslanci KSČM chtějí převést deset miliard korun do vládní rozpočtové rezervy. „Abychom je mohli použít spíše na to, že armáda pomůže zdravotníkům, sociálnímu systému v řešení pandemie covid, než aby udělala nákupy,“ uvedl Filip. Pokud sněmovna s přesunem nebude souhlasit, poslanci KSČM návrh rozpočtu jako celku podle něho nepodpoří.

Poslanci navrhli přesuny uvnitř rozpočtu na příští rok za zhruba 279 miliard Kč

Číst článek

Dolní komora bude rozpočet schvalovat ve středu. Menšinové vláda ANO a ČSSD hlasy KSČM k jeho prosazení potřebuje. Komunisté kabinet v dolní komoře tolerují.

Komunisté počítají s tím, že stát bude začátkem příštího roku hospodařit v rozpočtovém provizoriu, uvedl Filip. Schillerová před tím kvůli epidemii nového koronaviru přitom varovala.

Šéfka rozpočtové rady o daňovém balíčku: Cena je příliš vysoká na to, co změny přinesou ekonomice

Číst článek

„Zaplatíte všechny mandatorní výdaje a potom se hospodaří s desetinou předchozího rozpočtu. A ministr financí rozhoduje, co se může proplatit. Omezí se tak investice a rozpočtové provizorium prohlubuje hospodářskou krizi a ten problém by dopadl i na samosprávy. Byl by to dopad celospolečenský,“ upozornila po pátečním jednání s vedením KSČM.

Filip uvedl, že Schillerová byla přesvědčivá, ale nestačilo to. Měl podle jeho názoru spíše přijít ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Filip je připraven se s Metnarem sejít, a to i bez zprostředkování prezidentem Milošem Zemanem, jak hlava státu nabídla. Předseda KSČM zdůraznil, že Metnar názor komunistů nezmění. „Ale mohl by změnit názor on. Nebudeme trvat na tom, aby rezignoval,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme