Státní rozpočet přehledně: Které úřady mají příští rok šetřit, a které si polepší?

Zatímco ministerstvo dopravy by mělo oproti letošnímu roku ušetřit přes osm miliard, tedy skoro pětinu svého rozpočtu, ministerstvo průmyslu a obchodu si může polepšit o 3,5 milardy, což je deset procent jeho letošních výdajů. Dobře vyznívá vládní návrh také pro ministerstvo pro místní rozvoj, které má dostat víc o tři miliardy, a jeho rozpočet se tak zvýší o čtvrtinu. Naopak ministerstvo životního prostředí má příští rok utratit o čtvrtinu méně než letos: rozpočet se mu snižuje ze 13 na 9,5 miliardy korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vizualizace navrhovaných výdajůstátního rozpočtu na rok 2015 | Foto: Petr Kočí

Vyplývá to z našeho porovnání výdajů schváleného rozpočtu na letošní rok a vládního návrhu rozpočtu na rok 2015, který nyní projednávají poslanci. Základní parametry, tedy celkové příjmy, výdaje a z nich vyplývající schodek, schválila sněmovna již v říjnu.

Pro laika nepříliš přehledné tabulky o výdajích ve všech kapitolách a podkapitolách státního rozpočtu tvoří přílohu projednávaného zákona. Abychom čtenářům umožnili srovnání a usnadnili orientaci v tom, za co stát utrácí, spojili jsme stovky údajů do jedné přehledné tabulky a doplnili ji o stejná data za letošní rok.

Na jejím základě jsme vytvořili následující vizualizaci. Velikost každého kolečka odpovídá navrhovanému rozpočtu příslušného úřadu. Barva signalizuje jeho změnu ve srovnání s letošním rokem: čím sytější červená, tím větší procentuální snížení, čím výraznější zelená, tím razantnější zvýšení. Když najedete nad vybraný úřad myší, zobrazí se výpis podkapitol rozpočtu přesně tak, jak jsou uvedeny v návrhu ministerstva financí.

Marcel Šulek, Petr Kočí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme