Miliardové investice, ale minimální posun. Kontroloři vydali zprávu o stavu digitalizace státní správy

Navzdory velkým investicím státu se rozvoj digitalizací veřejné správy v České republice posouvá jen pomalu. Přestože v uplynulých sedmi letech proběhly velké investice do tohoto sektoru, nedaří se dosáhnout ani průměru Evropské unie. Vyplývá to ze souhrnné zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za nejbezpečnější opatření považují odborníci odpojit se od počítače úplně

(ilustrační foto) | Foto: stock exchange, Jakub Krechowicz

Česká republika financovala mezi lety 2012 a 2018 rozvoj ICT státu 75 miliardami korun. Na digitalizace z toho stát vyčlenil 18 miliard z fondů EU. Česko je podle indexu Digital Economy and Society Index jednou ze zemí unie s nejnižší mírou online kontaktu občanů s veřejnou zprávou.

Při elektronické komunikaci s úřady musí lidé dál zadávat informace, které už stát má

Číst článek

„V roce 2018 využilo některou z online služeb pouze 26 % fyzických osob. Z 97 milionů transakcí, které proběhly prostřednictvím datových schránek, jich nepodnikající fyzické osoby provedly jen 0,65 %,“ uvádí Nejvyšší kontrolní úřad.

Jedním z důvodů, proč je občany online služba využívána v tak malém množství, je to, že k informacím se dostane jen malé množství z nich. Důležité je i to, že pro situace, které by mohly být řešeny elektronicky, neexistuje legislativa. Na začátku listopadu poslaneckou sněmovnou prošel návrh zákona o právu na digitální službu, podle kterého mají lidé právo řešit úřední věci se státem elektronickou cestou.

Modernizací kromě zákonů prochází také informační systémy veřejné správ, přestože pomalu. Závislost na dodavatelích je dalším faktorem pomalé technologické modernizace.

Stát trpí personálním nedostatkem zaměstnanců v oblasti digitalizace. „Podíl odborných ICT pracovníků na celkovém počtu systemizovaných míst je u organizačních složek státu pouze 3,3 %,“ informují kontroloři. Přitom ve finančním sektoru, který už zásadními digitalizačními změnami prošel, je tento podíl pracovníků o 6 % vyšší.

Komplikací efektivního rozvoje českého eGovernmentu je i roztříštěnost systému státní správy, konkrétně jejího systému výkonu. Téměř 1800 informačních serverů spravují kraje a obce. Systémy stály 9 miliard korun a náklady představují téměř 1,7 miliardy korun ročně.

aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme