Obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou na říjnový státní svátek zavřené

Pondělní státní svátek (28. 10.) patří mezi dny, kdy musí mít obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních zavřeno. Jestli prodejci zákaz dodržují, bude kontrolovat Česká obchodní inspekce. Ta může obchodníkům udělit v případě opakovaného porušení zákona až pětimilionovou pokutu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obchody jsou na státní svátek 28. 10. zavřeny. | Foto: Fancycrave | Zdroj: Fotobanka Unsplash

„Inspektoři budou v terénu a budou chodit na místa, která mají dopředu jak vytipovaná sami nebo od spotřebitelů, nebo na které bylo podání či v minulosti porušení zákona,“ uvedl mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich.

Sněmovna odmítla návrh Senátu zrušit zákaz prodeje o svátcích. Nově se ale nebude týkat velkoobchodů

Číst článek

Zákon, který zakazuje prodej o vybraných svátcích, se ale nedávno dočkal změny. Poslanecká sněmovna schválila výjimku pro velkoobchody. Předlohu teď k podpisu dostane prezident Miloš Zeman. 

„Já jsem pevně doufal, že sněmovna opraví ten svůj historický omyl, zákon zruší a nechá to na volbě lidí,“ říká šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza a dodává, že změny jsou stále nedostatečné.

Omezení otevírací doby v obchodech není českým specifikem. Ještě přísnější pravidla platí třeba v Rakousku, Německu a ve Francii.

Barbora Kladivová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme