Státní tajemníci pro EU: Obě funkce mají jasné kompetence

Česká republika má dva státní tajemníky pro Evropskou unii. Vláda nejdřív do této funkce schválila přes hlavy ministrů za TOP 09 dosavadního vedoucího evropské sekce Úřadu vlády Vojtěcha Bellinga. Poté jmenoval ministr zahraničních věcí svým tajemníkem dosavadního náměstka Jiřího Schneidera. Podle Karla Schwarzenberga se obě funkce budou doplňovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Schneider, ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg a ministr obrany Alexandr Vondra na konferenci v Praze

náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Schneider, ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg a ministr obrany Alexandr Vondra na konferenci v Praze | Zdroj: ČTK

Schneider i Belling ujišťují, že nejde o nové funkce – oba noví tajemníci prý na ministerstvu už rok spolupracují a jejich kompetence zůstávají stejné.

„Je to opravdu bezproblémová spolupráce. Nelze hovořit o nějaké nadřízenosti, já jsem podřízen panu premiérovi, pan Schneider zase panu ministru zahraničních věcí,“ říká Belling.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tajemník ministra zahraničních věcí Jiří Schneider vysvětluje situaci ve Světě o osmé Rádia Česko

„Jedná se jen o vyjasňování rolí při zvládání docela složité materie, tedy jak zacházet s komplikovanými evropskými záležitostmi. Je důležité koordinovat resorty a to samozřejmě patří úřadu vlády, druhá věc je, že je nenulová funkce ministerstva zahraničních věcí. Tady se vede debata na pracovní úrovni o tom, jak si tyto role rozdělit,“ vysvětluje Schneider.

Evropské záležitosti prý měl na starosti už jako první náměstek, účastní se jednání evropských rad, je v delegaci premiéra a vede jednání s členskými státy v Bruselu. Na úřadu vlády k tomu funguje útvar, který tyto záležitosti připravuje pro premiéra a dělá sekretariát Výboru pro Evropskou unii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vládní tajemník pro EU Vojtěch Belling a komentátor ČRo Petr Nováček rozebírali téma v poledních Ozvěnách dne

„Snažíme se dosáhnout toho, že teď bude jasnější a silnější pozice pana Bellinga jako státního tajemníka při koordinaci resortů. Premiér má velmi malé praktické ústavní pravomoci a Evropská unie je velmi složitá záležitost, kde je potřeba spolupráce všech resortů. Role ministerstva zahraničních věcí zůstává stejná – reprezentovat tyto pozice navenek,“ upřesňuje Schneider.

Státní tajemník na úřadu vlády má v podstatě kompetence náměstka, ale premiér oficiálně nemá náměstka. Proto podle Schneidera vznikla tato funkce. „Rozdílné názory na český postoj v Evropské unii musí řešit předseda s místopředsedou vlády, na praktické a technické úrovni je řeší úředníci a to je naše úroveň. Není v tom více záhad, než se snažíte dopátrat,“ ujišťuje.

Belling dodává, že veškerou reprezentaci České republiky v EU navenek koordinuje Výbor pro Evropskou unii, ve kterém sedí zástupci všech ministrů na úrovni náměstků.

Také záležitosti s českou velvyslankyní v Evropské unii se musí řešit po jedné linii a velvyslankyně je bezprostředně odpovědná ministru zahraničních věcí. Nemělo by tudíž podle Schneidera dojít k ovlivňování českých zájmů v EU ze dvou zdrojů.

Belling bude koordinovat vládu, ministerstvo a Hrad

Místopředseda ODS Pavel Drobil označil krok ministra Schwarzenberga za „vznik funkce státního tructajemníka“ Komentátor Radiožurnálu Petr Nováček souhlasí, že šlo o protest vládního tajemníka, i když Karel Schwarzenberg říká, že o šprajc nešlo.

„Ta věc se projednávala už na začátku existence této vlády a v koaliční smlouvě se o tom skutečně píše. Píše se tam však také, že příslušný koordinátor bude mít své pravomoci uvedeny v kompetenčním zákonu. To celé je vlastně přetahovaná o vliv na českou zahraniční politiku,“ vysvětluje Nováček.

Upozorňuje zároveň, že nejde jen o spor mezi ODS a TOP09, ale také Hradu o vliv na evropskou politiku. „Názory prezidenta Klause a ministra Schwarzenberga na ni se výrazně liší a někde mezi tím je Petr Nečas. Takže si myslím, že pan Belling bude mít co dělat, mimo jiné i koordinovat stanoviska Hradu a úřadu vlády s ministerstvem zahraničních věcí,“ dodává.

Petr Nováček, Tomáš Pavlíček, Lucie Maňourová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme