Státní úřady budou nejspíš muset zveřejňovat smlouvy nad 50 tisíc korun

Všechny státní úřady by měly na internetu zveřejňovat smlouvy nad 50 tisíc korun. Na principech zákona o registru smluv se shodli šéfové tří vládních stran. Poslanci by o novele mohli rozhodovat v dubnu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podpis (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

„Stoprocentně to bude platit pro všechny nové smlouvy a pro všechny dodatky ke stávajícím smlouvám,“ vysvětlil místopředseda lidovců Marian Jurečka.

Koalice se podle něj shodla na jednoročním přechodném období. Poté budou smlouvy chybějící v registru neplatné.

Státní úřady budou muset zřejmě zveřejnit i platné smlouvy uzavřené v minulosti, upozorňuje první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

Podle návrhu zákona o registru smluv budou mít nejen úřady, ale i státní, krajské a obecní firmy povinnost zveřejňovat smlouvy v hodnotě nad 50 tisíc korun. Podle Úřadu vlády se postup jednotlivých úřadů dosud značně lišil - smlouvy nezveřejňovaly vůbec nebo je uveřejňovaly v rozdílné formě a rozsahu.
Zdroj: ČTK

„Naše hnutí připraví konkrétní pozměňovací návrh, který se bude týkat stávajících platných smluv. My chceme jako hnutí ANO, aby registr smluv obsahoval i již stávající platné smlouvy,“ upřesnil Faltýnek.

Podle něj bude zákon obsahovat výjimku, která umožní státním firmám nezveřejnit data týkající se obchodních tajemství.

Zástupci vládních stran se zatím nedomluvili na tom, který resort bude registr spravovat. Rozhodují se mezi ministerstvem vnitra a ministerstvem pro místní rozvoj. Zákon by měl být podle Faltýnka účinný od ledna 2016.

Lenka Jansová, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme