Státní úředníci dostanou víc volna než běžní zaměstnanci, rozhodla vláda

Státní úředníci spadající pod služební zákon si budou moci vybrat den volna při zásadních životních událostech svých dětí, sourozenců nebo vnoučat. Do práce tak nebudou muset například při jejich promocích. Otcové zase budou moci zůstat doma dva dny po narození dítěte. Dnes o tom rozhodla vláda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Služební zákon tak bude obětí vyhrocenosti i povrchnosti tuzemské politiky zároveň

Služební zákon tak bude obětí vyhrocenosti i povrchnosti tuzemské politiky zároveň | Foto: Free Digital Photos

Volno dostanou státní zaměstnanci, když budou vstupovat do registrovaného partnerství nebo když budou doprovázet potomka poprvé do školy. Kromě toho si budou moci jednou ročně vyřídit místo práce osobní nebo rodinné záležitosti.

„Tím příkladem může být vyřízení některých úředních záležitostí, kupříkladu vyřízení osobních dokladů, dědictví a podobně. Je to jenom jeden den ročně a musí se doložit,“ přiblížil náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký.

Přehrát

00:00 / 00:00

Státní úředníci dostanou víc volna než běžní zaměstnanci, rozhodla vláda

Podle něj jde o kompenzaci za povinnosti a nevýhody, které pracovní zákoník ostatním zaměstnancům nezpůsobuje.

„Státní zaměstnanec v režimu služebního zákona může být přeložen až na 60 dnů v roce pro výkon agendy na jiném místě, to znamená třeba i na druhém konci republiky, takže je to poměrně výrazný zásah do jeho osobního a rodinného života,“ vysvětlil Postránecký.

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura s touto změnou nesouhlasí. Všichni zaměstnanci by podle něj měli mít stejný nárok na volné dny.

„Buď mají mít víc volna všichni zaměstnanci a má to být v zákoníku práce, anebo nikdo. Podle mě si tím vláda pouze kupuje loajalitu státních úředníků tím, že jim schválila dny volna navíc oproti běžným zaměstnancům. Nevidím žádný rozdíl mezi člověkem, který je zaměstnán v privátní firmě a ve státní správě,“ upozornil.

Odměna i 100 procent platu

Odbory novinku vítají. „Samozřejmě by bylo lepší, kdyby ještě navíc bylo přidáno státním zaměstnancům třeba do platových tarifů, jak my požadujeme, minimálně 25 procent. Ale tohle je alespoň něco. A já se domnívám, že by to mohlo hrát roli také v budoucím vyjednávání o zákoníku práce a mohlo by se to postupně dostat i pod ostatní zaměstnance,“ uvažuje předseda Odborových svazů státních orgánů a organizací Pavel Bednář.

Přehrát

00:00 / 00:00

O volnu pro státní úředníky mluvili předseda Odborových svazů státních orgánů a organizací Pavel Bednář a ekonom Jiří Schwarz

Podle ekonoma Jiřího Schwarze z Centra ekonomických a tržních analýz by ale bylo jednodušší státním zaměstnancům přidat ještě týden dovolené.

„Myslím si, že se bude jednat o velmi nákladné opatření, které bude moci být i zneužíváno. Už jenom náklady na evidenci – kdo si skutečně vybral, zda byl důvod naplněn,“ zdůraznil.

Služební zákon, který výrazně změní fungování státní správy, začíná naplno platit od července. Vláda dnes schválila také nová pravidla pro služební ohodnocení státních úředníků. Nařízení vlády sjednocuje kritéria hodnocení, celkem jich bude sedm.

Jedním z nich je třeba to, jak rychle a samostatně úředník pracuje. Vynikající pracovníci mohou díky výbornému hodnocení získat odměnu ve výši až 50 procent své běžné mzdy. Ve výjimečných případech může odměna činit dokonce až 100 procent platu.

ČRo, Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme