Státní ústav pro kontrolu léčiv odmítá kritiku lékařů. V eReceptu prý splnil, co žádali

Státní ústav pro kontrolu léčiv, který má na starosti přípravu eReceptu, odmítá jeho kritiku od České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Zapracoval připomínky lékařů, které zákon umožňoval, zdůraznila mluvčí lékového ústavu Lucie Přinesdomová. Přihlašování přes elektronický certifikát by podle ní mělo být do budoucna jednotné do všech systémů státní správy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

eRecept | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

„Všechny relevantní připomínky lékařů, které bylo možné realizovat v rámci platného legislativního rámce, jako zkrácený identifikátor, více cest jeho doručení, úpravy předpisování a výdeje léku a zátěžové testy, byly provedeny,“ uvedla mluvčí.

Funkce podmíněné změnou legislativy jsou podle ní většinou nadstavbového charakteru. Podle lékařské společnosti ale systém bez nich neměl být spuštěn jako povinný. „Již nyní je to řada benefitů, od nemožnosti jej zfalšovat až po větší bezpečí pacienta při výdeji léku v lékárně,“ dodala Přinesdomová.

Úložiště eReceptů přišlo na stamiliony, využívá ho minimum lidí, tvrdí NKÚ

Číst článek

Lékový ústav také odmítá, že získat přístup do systému elektronických receptů je zbytečně složité. Lékařům vadí to, že si musí nejprve vyřídit elektronický podpis, s ním podat žádost a poté čekat na doporučený dopis. Cyril Mucha, který má v Purkyňově lékařském spolku elektronizaci zdravotnictví na starosti, ve středu na tiskové konferenci řekl, že peníze za ně jdou zbytečně soukromým firmám.

Jednou ze tří firem, které elektronické podpisy vydávají, je i Česká pošta. Jeho vydání stojí asi 400 korun. Lékaři chtěli raději speciální identifikátor pro zaměstnance ve zdravotnictví a sociálních službách, který by fungoval i pro elektronické neschopenky.

Žádný papír, příští rok už jen eRecepty. Není to připravené, varují lékaři

Číst článek

„Snahou je naopak maximálně sjednotit přístupy k systémům státní správy, jak to požadovala i odborná veřejnost. Pokud vznikne identifikátor pracovníka zdravotních služeb, který bude splňovat podmínky eGovernmentu, tak není žádný problém tuto identifikaci použít,“ vysvětlila Přinesdomová.

Žádost lékaře s elektronickým podpisem zaslanou na lékový úřad musí potvrdit i Česká lékařská komora. Přihlašovací údaje přijdou jako doporučený dopis, ústav pro aktivaci účtu čeká na jeho dodejku. Podle lékařů to v době elektronizace není nutné. Doporučený dopis, který je nutnou podmínkou pro autorizaci, podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv ale používají i jiné systémy státní správy či banky.

Vyřízení žádostí trvá čtyři až pět týdnů. Podalo je už více než 30.000 lékařů, kolem 19.000 jich bylo v pondělí do systému připojeno. Od ledna budou muset všichni lékaři vydávat elektronické recepty povinně, ročně jde asi o 70 milionů receptů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme