Ústav pro kontrolu léčiv: Pošta porušila požadavky na distribucí roušek a respirátorů

Česká pošta podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) porušila při rozesílání respirátorů a roušek seniorům zákonné požadavky na distribuci a technické normy zdravotnických prostředků. SÚKL o tom v pondělí informoval v tiskové zprávě. Pošta musí do tří dnů přijmout nezbytná nápravná a preventivní opatření, uvedl.

Praha (Aktualizováno: 19:41 21. 9. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roušky a respirátory jsou v Česku nyní nedostatkové zboží (ilustrační foto)

Výrobky podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv nesmí být distribuované při porušení originálního obalu. (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Zdůrazňuji, že výzva je určena České poště, nikoliv občanům, kteří zásilky obdrželi. Je to tedy nyní pošta, která musí konat a vymyslet způsob, jak odvrátit existenci faktického rizika možného ohrožení zdraví milionů uživatelů,“ sdělila ve vyjádření na webu ředitelka ústavu Irena Storová.

Podnik se hájí, že převzal ochranné pomůcky, nikoli zdravotnický materiál. To mají dokazovat i předávací protokoly, které má pošta k dispozici. Z tohoto pohledu neměla kontrola ze strany SÚKL začít, protože ústav není oprávněn ochranné pomůcky kontrolovat, řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že SÚKL neměl kompetenci k provedení kontroly. Zvažuje podání trestního oznámení na úřad kvůli šíření poplašné zprávy.

Osobní pomůcky, ne zdravotnický materiál, tvrdí pošta. Narušení balení roušek řeší kontrolní ústav

Číst článek

Lékový ústav přímo na poště provedl kontrolu. Výrobky podle něj naplňují zákonnou definici zdravotnického prostředku. Nesmí být tak distribuované při porušení originálního obalu nebo bez informací od výrobce.

Hamáček novinářům řekl, že SÚKL nevydal žádný kontrolní závěr ani neumožnil podat námitky proti němu, což považuje za nestandardní. Úřad podle něj ani nemá kompetenci ke kontrole na poště, protože nešlo o distribuci zdravotnického materiálu, ale rozesílání osobních ochranných prostředků.

Vyjádření SÚKL podle ministra může vyvolat obavy mezi seniory, že jim roušky a respirátory prostředky, které jim pošta dodala, mohou uškodit. Hamáček proto požádal právní oddělení ministerstva, aby zpracovalo trestní oznámení pro možné šíření poplašné zprávy. Zatím podle něj nelze říct, zda by oznámení mířilo proti úřadu, jeho ředitelce nebo mluvčí, podle něj to budou muset vyhodnotit právníci.

Česká pošta je ale podle Vitíka logistickou firmou, která na základě konkrétních objednávek distribuuje sortiment, jako jsou předvolební materiály, letáky obchodních řetězců a podobně. 

Riziko negativních následků

Pět roušek, které pošta posílala v obálce, bylo vyňato z větších balení o 50 kusech. Respirátor zase neměl informace v češtině a podle SÚKL nenesou správné označení shody s evropskými normami CE. Písmena CE na respirátoru sice jsou, podle vysvětlení serveru Kverulant jde o značku China Export, která je jen velmi podobná. Špatně označená podle ústavu je také norma EN 14385 stanovující požadavky na stacionární zdroje znečištění ovzduší.

SÚKL od pošty čeká informace o přijatých opatřeních, způsobu a harmonogramu jejich realizace musí pošta do tří pracovních dnů. Ústav uvedl, že tyto dílčí závěry vydal ještě před dokončením samotné kontroly. „Jedná se o standardní krok v situacích, kdy hrozí riziko z prodlení a negativní zdravotní následky uživatelů daných výrobků,“ píše se v tiskové zprávě.

S nošením roušek uvnitř souhlasí jasná většina lidí, ukázal průzkum. Největší podporu mají v MHD

Číst článek

„Dnes, v pondělí 21. září, kdy SÚKL vyzval Českou poštu k nápravě, je veškerý materiál roznesen všem adresátům. Česká pošta tuto vícestupňovou akci s výraznými časovými a personálními nároky zvládla bez problémů. Pokud opět dostane od státu zadání, aby distribuovala další ochranné pomůcky, jako logistická firma se tohoto úkolu opět zhostí. Oficiální vyjádření SÚKL právně analyzujeme, poté jej od nás obdrží,“ dodal Vitík.

K okamžitému řešení Státní ústav pro kontrolu léčiv přistoupil i proto, aby zabránil opakovanému protiprávnímu jednání, jelikož ty stejné výrobky mají být v blízké budoucnosti distribuovány dalším skupinám obyvatel.

Česká pošta minulý týden roznesla téměř třem milionům lidí starších 60 let do schránek zásilky s rouškami a respirátorem. O rozdávání roušek starším lidem rozhodla vláda. Distribuce vyšla na zhruba 15 milionů korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme