Prát se dá na valše, psal lékový ústav lidem na twitteru. Ministr to považuje za velmi nešťastné

Na Státní ústav pro kontrolu léčiv se snesla kritika kvůli jeho komunikaci na sociální síti Twitter. Podle kritiků arogantně reagoval na příspěvek brněnské lékárnice Heleny Slámové. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) označil komunikaci úřadu za velmi nešťastnou. A vyzval instituci k nápravě. Lékový ústav se hájí, že nejprve odpovídal věcně. Pak ho ale prý napadl experiment.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Vojtěch

Adam Vojtěch | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Včera výpadky elektřiny a připojení. Nevadí ministerstvu zdravotnictví a Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv, že stále neexistuje fungující legální možnost, jak pacientovi vydat lék?“ kritizovala v pátek na twitteru obě instituce lékárnice Helena Slámová z brněnské lékárny.

Nemocnice musí vydat zdravotní dokumentaci rodičům chlapce, který zkolaboval po operaci mandlí, rozhodl soud

Číst článek

„Jak mám prosím řešit výdej ATB pro plačící dítě s horečkou v takové situaci? Že to má máma zkusit později? Není zajištěna základní zdravotní péče,“ napsala ve svém příspěvku. A její status pak o víkendu na sociální síti sdíleli další lidé.

A Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) jim ze svého oficiálního účtu na twitteru odpověděl. „A mobilní aplikaci znáte? A mohli bychom ji ve vašem telefonu vidět?“ stojí pod jedním z příspěvků.

Když se pak někteří podivovali, proč by měli pro svou práci používat svůj soukromý mobilní telefon, reagoval lékový ústav takto:

„Ale tak jistěže prát se dá na valše, vařit na kamnech a koupat se v lavoru. To je asi tak stejná logika s ohledem na to, jaký se píše rok.“

Ministr: Proveďte nápravu

Komunikaci státního ústavu už v sobotu kritizoval exministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD. „Neuvěřitelný způsob komunikace státní instituce!!!“ napsal na twitteru.

Stokorunové rozdíly. Doplatky za stejný lék chtějí lékárníci sjednotit, ministerstvo je proti

Číst článek

A podobně reagoval v pondělí i současný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

„Považuji způsob komunikace Státního ústavu pro kontrolu léčiv na jeho twitterovém učtu v posledních dnech za velice nešťastný,“ odpověděl na dotaz serveru iROZHLAS.cz.

„Žádal jsem proto vedení Státního ústavu pro kontrolu léčiv, aby okamžitě provedlo nápravu, celkově přehodnotilo systém publikace twitterových příspěvků a přijalo taková opatření, aby se podobné případy již nemohly opakovat,“ dodal ministr, který se příští týden ve čtvrtek chystá s premiérem a šéfem ANO Andrejem Babišem lékový ústav navštívit.

Vedení lékového ústavu v čele s ředitelkou Irenou Storovou již podle něj všechny tyto kroky učinilo. Redakce tak lékový ústav oslovila mimo jiné s dotazy, zda už nějaká opatření zavedl. Mluvčí Barbora Peterová se ale omluvila časovým vytížením a odkázala na pondělní sérii tweetů.

‚Nastavit zrcadlo‘

Státní ústav pro kontrolu léčiv totiž v pondělí ráno některá svá vyjádření z víkendu přímo na svém oficiálním profilu mírnil. Zpočátku se podle svých slov snažil odpovídat věcně. Jenže pak podle něj přišly urážky a agrese, a tak prý pracovníky napadl experiment.

„Uznáváme, že celkem riskantní. Nastavit pomyslné zrcadlo a reagovat podobně, byť ve slušnosti. Jednoduše jsme chtěli, aby všichni viděli, jak nepříjemné je, když je někdo asertivní, ironický,“ obhajuje svůj postup lékový ústav.

A vyzval kritiky, aby své podněty neřešili na sociálních sítích, kde se dá složitější problematika řešit jen omezeně. „Máte-li problém, dotaz, napište nám na infs@sukl.cz. Vaše dotazy oficiálně zodpovíme a vše vysvětlíme. A to na ploše větší než jeden tweet, protože ve 280 znacích se problematika léků a lidského zdraví opravdu řešit nedá,“ uzavřel státní ústav.

Pro server iROZHLAS.cz pak lékárnice Slámová v pondělí dodala, že si za svými slovy stojí, i když nečekala, co její příspěvek rozpoutá. Podle ní je dobře, že se díky tomu začala problematice věnovat pozornost.

Sankce podle Vojtěcha hrozí lékařům, kteří budou eRecepty systematicky odmítat. Ostatní se obávat nemusí

Číst článek

Vadí jí mimo jiné to, že úřady u lékáren nepočítají s výpadkem elektřiny nebo internetu. Pokud k tomu dojde, nemá prý možnost svým pacientům pomoci.

„U lékařů se počítalo s tím, že může vypadnout elektrický proud nebo připojení. Vezmou si papírový recept, tužku a razítko, napíšou papírový recept a zajistí léčbu pro pacienty. My ale takovou možnost nemáme. A já se ptám proč? Potřebuji fungovat i offline,“ stěžuje si.

A dodává, že mobilní aplikace je uživatelsky nepřátelská a nelze s ní obsloužit větší množství pacientů.

„Potřeby lékárníků jsou neustále házeny pod stůl. Nikdo se s námi nebaví a naše připomínky nebere nikdo vážně. Velmi významným způsobem se poškozuje primární zdravotní péče, která je na lékárnické úrovni důležitá,“ dodává Slámová.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme