Přes 15 tun výrobků živočišného původu našli veterináři v nelegálním skladu v pražské Libuši

Veterináři odhalili v pražské Libuši nelegální sklad, v němž bylo přes 15 tun mléčných a masných výrobků, z toho deset tun po době minimální trvanlivosti. V pátek to oznámil mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Dodal, že sklad nebyl v areálu SAPA.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sklad potravin (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Potraviny do Česka připutovaly z Německa, původem však byly i z jiných států, a to například z Rakouska nebo Dánska. Provozovateli nyní hrozí až 50milionová pokuta, v naprosté většině případů je ale uložena řádově nižší.

Veterinární správa vybrala loni na pokutách přes 24 milionů, nejčastěji za špatná označení potravin

Číst článek

„Provozovateli skladu, který není od Státní veterinární správy schválen ani registrován pro skladování potravin živočišného původu a který nehlásil dopředu veterinárnímu dozoru příchod žádných zásilek do skladu, byl nařízen zákaz uvádět potraviny na trh. Nelegálně skladované produkty může buď vrátit zpět zahraničním dodavatelům, nebo je může nechat neškodně zlikvidovat na své náklady. Jak s produkty naložil, bude následně zkontrolováno,“ řekl Vorlíček. Živočišné produkty z neschváleného zařízení představují podle veterinářů potenciální riziko pro spotřebitele.

Rekordní pokuty

V posledním roce se množství nalezených nelegálních skladů s potravinami v České republice snížilo. Přesto například v srpnu odhalili veterináři poblíž Žatce na Lounsku sklad, v němž bylo nelegálně skladováno maso. Nebyly tam dodrženy teploty pro skladování, chybělo i náležité označení, část potravin byla neznámého původu a prostor byl znečištěný.

Státní veterináři loni vybrali na pokutách rekordních více než 33 milionů Kč, meziročně o zhruba sedm milionů korun více. Sankce vzrostly kvůli hygienickým problémům, zvýšila se také částka za pokuty v případě neregistrovaných podniků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme