Devět rektorů se nezúčastní předávání státních vyznamenání, většinou kvůli pracovním cestám

Už za necelý týden předá prezident Miloš Zeman na Pražském hradě státní vyznamenání u příležitosti oslav 28. října. V minulosti se kvůli sporům nezúčastnili slavnostního ceremoniálu ve Vladislavském sále někteří rektoři. Radiožurnál proto oslovil rektory všech dvaceti šesti veřejných vysokých škol, jestli pozvánku z hradu dostali a jestli se slavnostního večera zúčastní. Podle jejich vyjádření by na Hrad mělo dorazit nejméně devět z nich.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident loni předal 41 státních vyznamenání. (archivní foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jestli prezident letos pozvánky poslal všem rektorům, není jasné. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček odmítl toto téma komentovat.

Podle zjištění Radiožurnálu ale pozvánku zatím vůbec neobdrželi tři rektoři – rektor Vysoké školy polytechnické Jihlava Václav Báča, který ji ale očekává během zítřka, rektor ČVUT v Praze Vojtěch Petráček a rektor Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem Martin Balej.

Ostatní pozvánku obdrželi. Radiožurnálu se nepodařilo zastihnout pouze rektora Akademie výtvarných umění v Praze Tomáše Vaňka, protože je na služební cestě.

Devět rektorů dorazí

Pozvání nakonec přijalo devět šéfů českých univerzit. Na Pražský hrad tak dorazí rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima nebo rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš.

„Rektor Masarykovy univerzity, která nese jméno prvního československého prezidenta a je bytostně spjata se vznikem samostatného Československa a tím pádem i tímto svátkem, pozvání přijal a slavnostního předávání se zúčastní,“ řekla jeho mluvčí Tereza Fojtová.

Prezident Zeman 28. října vyznamená i Jana Saudka. Pro fotografa je to vrchol kariéry, uvedl

Číst článek

Dále přijde i rektor České zemědělské univerzity v Praze Petr Sklenička, rektor Vysoké školy technické a ekonomické Marek Vochozka, rektor Vysokého učení technického Petr Štěpánek, rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina, rektor Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Vladimír Sedlařík, rektorka Vysoké školy ekonomické Hana Machková a rektor Ostravské univerzity Jan Lata.

Podle mluvčího ostravské univerzity Adama Soustružníka byl Lata potěšen, „že prezident přestal kádrovat a pozval na Hrad letos všechny rektory“.

Na slavnostním předávání státních vyznamenání naopak nepřijdou například rektoři Univerzity Hradec Králové, Univerzity Pardubice nebo Vysoké školy báňské. Dohromady se ho podle zjištění Radiožurnálu nezúčastní nejméně devět rektorů, kteří pozvánku dostali. Většinou kvůli tomu, že jsou na zahraniční pracovní cestě.

Tereza Chlubná, dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme