Povzbudil, ale nekonejšil, vyjádřila se k projevu Pavla Pekarová Adamová. Podle Okamury byl příliš dlouhý

Prezident Petr Pavel v sobotu na Pražském hradě podle předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) vyznamenal mnoho skutečně výjimečných osobností, ať už z historie, tak ze současnosti, které jsou inspirací pro celou společnost. V proslovu k výročí založení Československa neopomenul nic zásadního. Přinesl povzbuzení, ale zároveň nekonejšil, napsala předsedkyně dolní komory parlamentu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomio Okamura (SPD) na předávání státních vyznamenání ve Vladislavském sále

Tomio Okamura (SPD) na předávání státních vyznamenání ve Vladislavském sále | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Návrat důstojnosti a ocenění pro ty, kteří se skutečně zasloužili o vlast, hodnotí první ceremoniál udělování státních vyznamenání prezidentem Petrem Pavlem politici na sociálních sítích.

Na Pražském hradě, kde počátkem roku vystřídal Miloše Zemana, Pavel ocenil například bývalého předsedu vlády Petra Pitharta či exministra zahraničí Karla Schwarzenberga, ale také řadu sportovců, umělců, vědců, lékařů či těch, kteří zachránili životy jiných.

V projevu Pavel mimo jiné řekl, že Česká republika má nejpevnější bezpečnostní ukotvení v historii. Češi mají podle hlavy státu mnoho důvodů ke zdravému sebevědomí, ač mají možná i kvůli složité novodobé historii někdy tendence se podceňovat, nevěřit ve vlastní schopnosti a ztrácet naději v lepší budoucnost.

Délka projevu

Podle předsedy opozičního hnutí SPD Tomia Okamury byl projev příliš dlouhý, za což podle něj nicméně nemůže prezident, jako spíš jeho hradní tým. „Jeho autoři (projev) mínili zřejmě jako projev státnický - bohužel méně je někdy více,“ uvedl.

„Po dlouhých deseti letech se můžeme těšit na oslavu opravdu důstojnou, během níž budou vyznamenáni ti, kdo se zasloužili o vlast, a ne o prospěch jednoho člověka,“ napsal krátce před zahájením slavnosti na síť X (dříve Twitter) ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN).

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) ocenil na stejné sociální síti, že udílení státních vyznamenání už nevládne stísněná atmosféra. „Po dlouhé době jde skutečně o důstojný akt a oslavu těch, kteří se zasloužili o naši republiku,“ uvedl.

Předseda sněmovního podvýboru, který navrhuje osobnosti hodné ocenění, Jan Bartošek (KDU-ČSL) na síti X (dříve Twitter) uvedl, že 20 z nominantů dolní komory letos vyznamenání skutečně obdrželo.

Pozornost a kladné hodnocení věnovali uživatelé sociálních sítí nápadu v přímém přenosu České televize tlumočit do znakové řeči vedle projevu prezidenta také hymnu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme