Předávání státních vyznamenání se z 28. října odkládá na později. Důvodem je zdravotní stav prezidenta

Slavnostní předávání státních vyznamenání 28. října se druhý rok po sobě posouvá. Podle Vratislava Mynáře, vedoucího Kanceláře prezidenta republiky, bude ceremoniál odložen, a to kvůli hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana. Hrad mění i další program hlavy státu.

Praha (Aktualizováno: 16:30 21. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z udělování státních vyznamenání | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Ceremoniál bude odložen na pozdější termín, pokud pan prezident nerozhodne jinak,“ uvedl na brífinku pro novináře Mynář.

Prezident Miloš Zeman je stále hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici. Kromě ceremonie 28. října neproběhne ani tradiční setkání s diplomaty, které zpravidla probíhalo 27. října večer. Pro server iROZHLAS.cz to ve čtvrtek potvrdil hradní protokolář Vladimír Kruliš. 

Hrad ruší prezidentův program. Tradiční setkání s diplomaty v předvečer 28. října se neuskuteční

Číst článek

Odložení události přichází druhý rok po sobě. V loni se státní vyznamenání nepředávala kvůli epidemii koronaviru. Loňští laureáti se tak měli účastnit letošního předávání.

Jak bude předávání státních vyznamenání vypadat, rozhoduje prezident. Ten může pověřit, kdo vyznamenání předá, nebo událost odložit.

Právě k odložení vyzval ve středu 20. října premiér Andrej Babiš (ANO), pokud prezident bude i nadále hospitalizován. Zároveň uvedl, že sám předávat vyznamenání nechce.

„Určitě žádné vyznamenání nebudu předávat, nebylo by to vhodné. Mělo by se to odložit,“ uvedl Babiš pro CNN Prima News. Za nevhodné považuje i předávání Vratislavem Mynářem.

Babiš nechce předávat státní vyznamenání. Podle něj by bylo vhodné ceremoniál odložit

Číst článek

Ještě 11. října ředitele hradního protokolu Pražský hrad uvedl, že se ceremoniál chystá ve standardním formátu. Nevyloučil, že by akci mohla ovlivnit epidemická situace stejně jako loni.

„Zaslouží si přebírat vyznamenání ve stejném slavnostním prostředí,“ poznamenal Kruliš k oceněným za minulý rok, kdy Pražský hrad pouze zveřejnil seznam laureátů.

Hrad tradičně seznam lidí, které prezident vyznamená, tají. V minulosti prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček oznámil, že Zeman in memoriam udělí medaili Za hrdinství štábní praporčici Michaele Tiché a Řád bílého lva slíbil udělit in memoriam Petru Kellnerovi. Podle Kruliše byli všichni ocenění osloveni a prezident podepsal udělení nebo propůjčení státních vyznamenání.

ban Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme