Oslzlý, Melzoch a Bek. Na předávání státních vyznamenaní letos opět někteří rektoři nedorazí

Někteří rektoři se letos opět nezúčastní slavnostního ceremoniálu na Hradě, na kterém bude prezident Miloš Zeman 28. října udělovat státní vyznamenání. Letos se slavnostní akt uskuteční u příležitosti 100. výročí od vzniku Československa. Někteří rektoři už pozvánku na Hrad obdrželi, dalším by pravděpodobně mohla přijít v nadcházejících dnech.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek | Foto: Jan Handrejch/Právo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Třeba rektor Vysoké školy chemicko-technologické v Praze Karel Melzoch ale podle mluvčího školy stejně nehodlá pozvání z Hradu přijmout. Rektor Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) Petr Oslzlý pozvání nepřijal, sdělil mluvčí školy.

„Už je poněkud nudné každý rok reagovat na tyto trapné truc akce. Veřejnost to už jen obtěžuje. Každý si vystavuje sám svoji vizitku,“ odpověděl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na dotaz, co říká na reakce některých rektorů.

Rektoři vítají krok soudu zrušit Zemanovo rozhodnutí nejmenovat profesory

Číst článek

Zástupci vysokých škol měli v posledních letech se Zemanem napjaté vztahy. Slavnostního ceremoniálu 28. října se přestali účastnit v roce 2014, protože se jim nelíbilo, že prezident odmítl podepsat jmenování tří navržených profesorů a že kvůli osobním sporům nepozval na předávání vyznamenání na Pražský hrad rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka a bývalého šéfa Jihočeské univerzity Libora Grubhoffera. Letos v březnu většina z nich nebyla ani na inauguraci znovuzvoleného prezidenta, ačkoli s výjimkou Beka pozvání na slavnostní akt rektoři dostali.

Pozvánka pro Beka

Rektor Bek dosud neobdržel ani pozvánku na letošní předávání vyznamenání, řekla mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová. Naproti tomu předseda České konference rektorů a rektor Univerzity Karlovy (UK) Tomáš Zima pozvání dostal. Zda dorazí, je ale zatím nejasné. „Pan rektor pozvánku obdržel a o své účasti se rozhodne pravděpodobně ve středu,“ řekl mluvčí UK Václav Hájek.

Rozpočet vysokých škol příští rok vzroste o dvě miliardy, ministři a rektoři dosáhli kompromisu

Číst článek

Pozvání z Hradu potvrdili také například rektor Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) Vojtěch Petráček, podobně jako rektor České zemědělské univerzity v Praze Petr Sklenička. Naopak rektorce Vysoké školy ekonomické v Praze Haně Machkové či rektorovi Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) Karlu Melzochovi zatím podle informací pozvánka nedorazila.

‚Důstojnější program‘

Melzoch má nicméně už nyní jasno, že na Hrad v neděli nepřijde, i kdyby pozvání dostal. Podle mluvčího VŠCHT Michala Janovského „má v plánu důstojnější program“. Dopoledne se Melzoch hodlá zúčastnit kladení věnců na Vítkově, potom univerzitní akce u sochy Tomáše Garrigua Masaryka a vojenské přehlídky v Dejvicích a večer půjde na Koncert pro republiku, který bude v Obecním domě.

Dovolená, práce, nemoc i protest proti nepozvání Beka. Rektoři se omlouvají ze Zemanovy inaugurace

Číst článek

„Náš pan rektor Petr Oslzlý pozvání nepřijal, a ceremoniálu na Hradě se tedy nezúčastní,“ uvedl mluvčí JAMU Lubomír Mareček.

Naopak rektor ČVUT Petráček, který byl i na Zemanově inauguraci letos v březnu, se na Hrad chystá. Podle mluvčí školy Andrey Vondrákové obdržel pozvánku v pátek. „Pozvánku z Hradu jsem přijal a zúčastním se,“ napsal Petráček ČTK v SMS. V nedávném sporu mezi ním a bývalým ředitelem Českého institutu, informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) Vladimírem Maříkem, kterého Petráček odvolal, se přitom Zeman postavil za Maříka. Prezident tehdy prostřednictvím svého mluvčího uvedl, že „rektor, který sám ani není profesorem, se zbavuje úspěšných spolupracovníků“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme