Senátoři letos na vyznamenání navrhli o polovinu méně osobností než loni, převážně válečné veterány

Senátoři na státní vyznamenání letos navrhují prezidentovi Miloši Zemanovi jen 15 osobností, což je o zhruba polovinu méně než loni. Mezi adepty převažují váleční veteráni včetně generálů Karla Blahny, Karla Lukase a Alexandra Hesse. Nominováni byli také zakladatelé pardubické Aviatické pouti nebo prvorepubliková senátorka Františka Plamínková. Senát bude nominace schvalovat za tři týdny.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát letos navrhuje na státní vyznamenání pouze 15 osobností, převažují mezi nimi váleční veteráni(ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jediným zahraničním kandidátem je britský diplomat Alfred Duff Cooper, jediný člen vlády britského premiéra Nevilla Chamberlaina, který rezignoval na protest proti podpisu mnichovské dohody o postoupení českého pohraničí nacistickému Německu.

Čaputová udělila Rychetskému slovenské státní vyznamenání za rozvoj vztahů v oblasti soudnictví

Číst článek

Legionář Lukas působil za druhé světové války v odbojové skupině Obrana národa a zapojil se do bojů v severní Africe. Rok po komunistickém převratu byl zatčen a umučen ve vězení na Pankráci. Stejně jako Duff Cooper, první velitel 310. stíhací perutě RAF Hess a organizátorka československého a mezinárodního ženského hnutí Plamínková, která byla popravena roku 1942 během heydrichiády, byl Lukas navržen na Řád bílého lva.

Řád TGM by si podle senátorů zasloužil prvorepublikový sociálnědemokratický poslanec Robert Klein, který zahynul v roce 1941 v koncentračním táboře Buchenwald. Na medaili Za hrdinství byli navrženi člen Nuselské policejní odbojové skupiny Silvestr Kmínek, který po zatčení zahynul v roce 1942 v koncentračním táboře Osvětim, a legionář a člen odbojové skupiny Obrana národa František Šramprech, který byl téhož roku také popraven za heydrichiády.

Další navržené osobnosti

Novodobým válečným veteránem je Karel Blahna, který byl prvním velitelem československého praporu mírových sil OSN v misi UNPROFOR na území bývalé Jugoslávie. Nominován byl na medaili Za zásluhy stejně jako veterán z druhé světové války Jan Horal, ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová, geograf a hydrolog Bohumír Janský, právník a spisovatel Jan Kux a zakladatelka libereckého dětského sboru Severáček Jiřina Uherková. Medaili by podle senátorů měli dostat Josef Hadinec a Jaroslav Janda, zakladatelé Aviatické pouti na připomínku historického letu Jana Kašpara z Pardubic do Prahy před 110 lety.

Rychetský poděkoval za podporu. Zemanovo rozhodnutí o neudělení řádu nebude komentovat

Číst článek

Loni Senát navrhl na vyznamenání 32 osobností, mimo jiné předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského. Hrad loni v říjnu oznámil, že Zeman se rozhodl této nominaci vyhovět. Kvůli koronavirové epidemii se ceremoniál loni neuskutečnil. Letos v únoru prezident oznámil, že Rychetskému řád neudělí kvůli zrušení části zákona o volbách do Sněmovny. Ostatním senátním návrhům prezident loni nevyhověl.

Vztahy mezi Hradem a Senátem v minulém roce výrazně ochladly kvůli cestě senátorů na Tchaj-wan, kterou prosadil předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS) navzdory hrozbám pevninské Číny. S cestou nesouhlasil ani Zeman.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme