Ministerstvo vnitra prošetří další skartaci na Hradě. Jedná se o dokument o vyznamenání Rychetského

Ministerstvo vnitra dostalo k prošetření případ skartovaného dokumentu na Pražském hradě. Jde o rozhodnutí o udělení státního vyznamenání pro šéfa Ústavního soudu Pavla Rychetského, který nakonec ocenění nedostal. O dokument od loňského jara žádal advokát Tomáš Němeček na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Kancelář prezidenta republiky ale list opakovaně odmítla poskytnout a v posledním odůvodnění uvedla, že je dokument skartovaný.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veřejné představení rozvojových projektů kandidátů na generálního ředitele ČRo - Tomáš Němeček

O dokument od loňského jara žádal advokát Tomáš Němeček na základě zákona o svobodném přístupu k informacím (ilustrační foto) | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Advokát Němeček, který je v Praze 8 zastupitelem za uskupení 8žije, se proto obrátil na ministerstvo vnitra, aby prošetřilo postup Hradu.

Hrad ‚omylem‘ skartoval další vyžádaný dokument. Argument o náhodě je nevěrohodný, říká Němeček

Číst článek

„Podnět ke kontrole výkonu spisové služby u veřejnoprávního původce Kancelář prezidenta republiky byl adresovaný Národnímu archivu a ten jej podstoupil přímému vyřízení ministerstvu vnitra 15. prosince,“ uvedl pro Radiožurnál mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška.

„V současnosti připravujeme postup v souladu se zákonem o kontrole. Žadatele, který podnět ke kontrole podal, budeme bezodkladně informovat o zjištěných skutečnostech.“ 

Němeček o dokument zažádal loni 21. března kvůli profesnímu zájmu.

„Přiznám se, že jsem zatím ještě neviděl, jak vypadají dokumenty o udělení státního vyznamenání. Nebyl jsem si jistý například tím, jestli mají nějaká odůvodnění. Nebyl jsem si ani jistý tím, jak se řeší situace po právní stránce, pokud už je dokument kontrasignován a prezident se zpětně rozhodne vyznamenání neudělit. Zkrátka mě to zajímalo po té právní, odborné stránce,“ řekl v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz.

Hrad potvrdil skartaci spisu o Vrběticích, chybu odmítá. BIS nařkl, že ho doručila v hrubém nepořádku

Číst článek

Mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček celý den nebral telefon. Prezidentská kancelář ale v pondělí zveřejnila prohlášení, ve které oficiálně potvrdila sobotní informaci Radiožurnálu, že skartovala tajnou zprávy o zapojení Ruska do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích.

Podle vyjádření Kancelář prezidenta republiky postupovala podle legislativy a odmítla jakékoliv pochybení. Hrad rovněž uvedl, že materiál byl ze strany Bezpečnostní informační služby (BIS) „dopraven v hrubém nepořádku“. BIS ale nařčení odmítla s tím, že byl spis převzat bez výhrad.

Veronika Šírová, zuj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme