Státní zaměstnanci se bouří proti snižování platů

Státní zaměstnanci se nehodlají smířit s tím, že by jim měly v příštím roce klesnout o 4 procenta platy a vyšli kvůli tomu do ulic. Včera to byli učitelé, dnes policisté, hasiči nebo pracovníci vězeňské služby. Snížení mezd je součástí úsporného balíčku, který získal jméno po ministru financí Eduardu Janotovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrující hasiči | Foto: Tomáš Adamec

Poslanec ODS Michal Doktor zdůraznil, že se nejedná o pokles platů, ale o pokles objemu mzdových prostředků o čtyři procenta.

"Záleželo by tedy na struktuře, jak by této úspory bylo dosaženo. Nelze říct, že by došlo k plošnému snížení platů všech o čtyři procenta," řekl Doktor.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou debatu o platech státních zaměstnanců. Hosty v Radiofóru byli předsedkyně odborového svazu zaměstnanců ve státní správě Alena Vondrová a poslanec ODS Michal Doktor

Snížení je ve skutečnosti větší než ona čtyři procenta, oponuje předsedkyně odborového svazu zaměstnanců ve státní správě Alena Vondrová.

"V případě příslušníků bezpečnostních sborů by způsob snížení musel být prostřednictvím snížení tarifních tabulek a to o pět a půl procenta. Zákon totiž jiné řešení neumožňuje," vysvětlila Vondrová.

Peníze na platy místo na dálnice

"Celá debata ve sněmovně byla o tom, jestli se postaví pět kilometrů předražených dálnic nebo se vrátí na platy státních zaměstnanců 6,7 miliardy korun," uvedla Vondrová. Ve fondu dopravní infrastruktury je podle ní peněz dostatek.

Poslanec Doktor si ale myslí, že by v takovém případě peníze chyběly na dofinancování některých probíhajících staveb.

"Pokud by ty peníze byly staženy, tak dojde k zakonzervování staveb, což bude znamenat přerušení práce a následné zvýšení nezaměstnanosti. V tom vidím jistou nesolidárnost státních zaměstnanců se soukromým sektorem," uzavřel Doktor.

Igor Maňour, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme