Státní zaměstnanci v kulturě zřejmě dostanou příští rok přidáno

Státním zaměstnancům v kulturní sféře se nejspíš příští rok zvýší platy o deset procent, shodla se na tom tripartita. S požadavkem na navýšení přišly odbory, zástupci vlády i zaměstnavatelů s ním souhlasí. Odbory kromě toho ještě požadují zrušení tabulky, která obsahuje platy pod úrovní minimální mzdy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daniel Herman ministr kultury | Foto: Filip Jandourek

„Jen v letošním roce se mi podařilo vyjednat navýšení na platy v příspěvkových organizacích o 100 milionů korun navíc. V tomto trendu chceme pokračovat,“ řekl po jednání tripartity ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL.

„Jsme víceméně ve shodě s odbory i se zaměstnavateli. Optimálním by bylo zvýšení o 10 procent, což je zhruba hladina půl miliardy. Platová stabilizace v resortu je pro mě absolutní prioritou pro rok 2017.“

Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly je také třeba zajistit, aby obce a kraje používaly dotace právě na platy zaměstnanců svých příspěvkových organizací.

„V regionální úrovni chceme, aby byl dotační titul opatřen jakousi plombou, která by nařizovala, že musí být použita do oblasti mezd. Obáváme se totiž, že když se zvýší dotace ze strany ministerstva kultury, tak si tím obce a města sníží napětí do svého rozpočtu a sníží svou částku, což by mělo poměrně vážné důsledky,“ tvrdí Středulka.

Zaměstnanců v kultuře je v Česku kolem 21 tisíc, z toho ve státních příspěvkových organizacích jich pracuje necelých sedm tisíc. Jejich platy se přitom pohybují kolem šesti a půl tisíce korun. I po nedávném čtyřprocentním navýšení tak zůstávají zhruba dva a půl tisíce korun pod celostátním průměrem.

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme