Státní zaměstnanci zahájili stávku
Do hodinové protestní stávky vstoupili zaměstnanci veřejných služeb a správy. Přerušením práce většinou mezi osmou a devátou hodinou chtějí protestovat proti rozhodnutí vlády vyplatit jim jen desetinu 13. platu. Stávkovat se chystali mnozí učitelé, zaměstnanci úřadů práce, katastrálních a finančních úřadů, stejně jako i zdravotníci hlavně z nemocnic a lidé z muzeí a galerií. Někde se ke stávce připojí jen symbolicky.
Například na Liberecku se má podle tamních odborářů do stávky zapojit přibližně 70 procent zaměstnanců veřejné správy a služeb. Od 9 do 10 hodin dopoledne stávkuje třeba krajská vědecká knihovna v Liberci. Ke stávce se podle Kamily Břachové připojí i zaměstnanci libereckého soudu. "V době od 8 do 9 hodin bude provoz omezen, a to tak, že veřejnost nebude moci navštívit naše odborné kanceláře, třeba za účelem vyžádání právní moci na rozsudek nebo nahlédnutí do spisu a podobně. Ale nařízená jednání, která se v té době mají konat, se konat budou."
Vyučovat se v době stávky nebude na liberecké základní škole v ulici 5. května; naopak Sportovní škola Dobiášova se podle ředitele Iva Svatoše připojí jen symbolicky. "My vyvěsíme nějakou petici jako podporu." Jen symbolicky vysloví souhlas s požadavky stávkujících i pracovníci sociální ústavů na Liberecku a také hasiči.
Na Ústecku se podle šéfky krajské rady školských odborů Boženy Seifertové k protestu připojí stovky učitelů a pracovníků ve školství. "Na celé řadě zařízení, tam kde se přímo k akci nepřipojili, svými podpisy na podpisových listinách vyjadřují souhlas s prohlášením Českomoravského odborového svazu a svým podpisem zároveň stvrdili nesouhlas s postupem vlády."
Stávkovat se chystají také pracovníci Moravského zemského muzea v Brně. Jak řekla Českému rozhlasu předsedkyně tamní odborové organizace Olga Sedláčková, jsou nespokojeni do té míry, že by byli ochotni připojit se i k důraznějším a masovějším manifestacím.
"Průměrný plat je tady kolem 10 tisíc korun, takže když nám nedají ten 13. a 14. plat ve výši 50 procent, tak v konečném důsledku dochází skutečně k poklesu financí pro každého z nás. A to nemluvím o tom, že ještě někteří lidé se ani do tohoto tabulkového systému v muzeu nedostali, protože některé profese nebyly vůbec v kultuře zohledněny."
Zaměstnanci Městského úřadu v Blansku se k dnešní jednohodinové stávce naopak aktivně nezapojí. Svou nespokojenost dali najevo pouze podpisy na petičních arších. Podobné to bude i na blanenském finančním úřadu, jak potvrdila předsedkyně tamních odborů Pavla Stloukalová. "My stávkovat nebudeme, u nás bude normální úřední den. Podporujeme to, ale stávku vyhlašovat nebudeme."
Ani na finančních úřadech v Jihočeském kraji by občané dnes ráno zavřené dveře najít neměli. Českému rozhlasu to řekl Václav Boněk z českobudějovického Finančního ředitelství. "Nemám zatím přesnou informaci, kolik lidí by stávkovalo, ale provoz bude zajištěn."
Peticemi dnešní protestní akci podpořili pracovníci profesí, kde stávku zákon nepovoluje - tedy policisté, vězeňští dozorci a hasiči. Celkem vstupuje do stávky 15 odborových svazů zaměstnanců veřejných služeb a správy, které zastupují na tři čtvrtě miliónu lidí.