Státní zaměstnanci zahájili stávku

Do hodinové protestní stávky vstoupili zaměstnanci veřejných služeb a správy. Přerušením práce většinou mezi osmou a devátou hodinou chtějí protestovat proti rozhodnutí vlády vyplatit jim jen desetinu 13. platu. Stávkovat se chystali mnozí učitelé, zaměstnanci úřadů práce, katastrálních a finančních úřadů, stejně jako i zdravotníci hlavně z nemocnic a lidé z muzeí a galerií. Někde se ke stávce připojí jen symbolicky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

stávka

stávka | Foto: Jan Rosenauer

Například na Liberecku se má podle tamních odborářů do stávky zapojit přibližně 70 procent zaměstnanců veřejné správy a služeb. Od 9 do 10 hodin dopoledne stávkuje třeba krajská vědecká knihovna v Liberci. Ke stávce se podle Kamily Břachové připojí i zaměstnanci libereckého soudu. "V době od 8 do 9 hodin bude provoz omezen, a to tak, že veřejnost nebude moci navštívit naše odborné kanceláře, třeba za účelem vyžádání právní moci na rozsudek nebo nahlédnutí do spisu a podobně. Ale nařízená jednání, která se v té době mají konat, se konat budou."

Vyučovat se v době stávky nebude na liberecké základní škole v ulici 5. května; naopak Sportovní škola Dobiášova se podle ředitele Iva Svatoše připojí jen symbolicky. "My vyvěsíme nějakou petici jako podporu." Jen symbolicky vysloví souhlas s požadavky stávkujících i pracovníci sociální ústavů na Liberecku a také hasiči.

Na Ústecku se podle šéfky krajské rady školských odborů Boženy Seifertové k protestu připojí stovky učitelů a pracovníků ve školství. "Na celé řadě zařízení, tam kde se přímo k akci nepřipojili, svými podpisy na podpisových listinách vyjadřují souhlas s prohlášením Českomoravského odborového svazu a svým podpisem zároveň stvrdili nesouhlas s postupem vlády."

Stávkovat se chystají také pracovníci Moravského zemského muzea v Brně. Jak řekla Českému rozhlasu předsedkyně tamní odborové organizace Olga Sedláčková, jsou nespokojeni do té míry, že by byli ochotni připojit se i k důraznějším a masovějším manifestacím.

"Průměrný plat je tady kolem 10 tisíc korun, takže když nám nedají ten 13. a 14. plat ve výši 50 procent, tak v konečném důsledku dochází skutečně k poklesu financí pro každého z nás. A to nemluvím o tom, že ještě někteří lidé se ani do tohoto tabulkového systému v muzeu nedostali, protože některé profese nebyly vůbec v kultuře zohledněny."

Zaměstnanci Městského úřadu v Blansku se k dnešní jednohodinové stávce naopak aktivně nezapojí. Svou nespokojenost dali najevo pouze podpisy na petičních arších. Podobné to bude i na blanenském finančním úřadu, jak potvrdila předsedkyně tamních odborů Pavla Stloukalová. "My stávkovat nebudeme, u nás bude normální úřední den. Podporujeme to, ale stávku vyhlašovat nebudeme."

Ani na finančních úřadech v Jihočeském kraji by občané dnes ráno zavřené dveře najít neměli. Českému rozhlasu to řekl Václav Boněk z českobudějovického Finančního ředitelství. "Nemám zatím přesnou informaci, kolik lidí by stávkovalo, ale provoz bude zajištěn."

Peticemi dnešní protestní akci podpořili pracovníci profesí, kde stávku zákon nepovoluje - tedy policisté, vězeňští dozorci a hasiči. Celkem vstupuje do stávky 15 odborových svazů zaměstnanců veřejných služeb a správy, které zastupují na tři čtvrtě miliónu lidí.

Ivana Bernáthová, Marika Táborská, Michal Záboj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme