Státní zástupce navrhuje obžalovat šéfa české pobočky Tatry z podplácení

Státní zástupce podal k Městskému soudu v Brně soudu návrh obžaloby šéfa české pobočky automobilky Tatra Ronalda Adamse. Viní ho z korupce. Samotný proces by měl začít zhruba do dvou měsíců.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální ředitel automobilky Tatra Ronald Adams

Generální ředitel automobilky Tatra Ronald Adams | Zdroj: ČTK

Adams čelí podezření, že v roce 2009 na veletrhu v Brně při jednání o dodávce terénních vozidel pro českou armádu nabídl dvacetimilionový úplatek tehdejšímu náměstkovi ministryně obrany Martinu Bartákovi.

Obžaloba podle státního zástupce Jana Petráska stojí jednak na svědectví samotného Bartáka a také na nepřímém svědectví spolupracovníků, kterým se měl Barták svěřit. Adamsovi hrozí až pět let vězení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Důvody návrhu obžaloby vysvětloval v Ozvěnách dne státní zástupce Jan Petrásek, vývoj případu připomněl reportér Mladé fronty Dnes Janek Kroupa

Bartákovu věrohodnost přitom podle státního zástupce nesnižuje ani fakt, že si měl v kauze Tatrovek pro armádu sám říct o úplatek od vedení automobilky.

„Samozřejmě nelze přehlédnout skutečnost, že doktor Barták je stíhán rovněž pro korupční trestnou činnost, které se měl dopustit údajným požadavkem o úplatek vůči představitelům Tatry přibližně rok před tím, než byl veletrh Idet v Brně v roce 2009. Nicméně tato okolnost nijak zvlášť nezpochybňuje jeho věrohodnost, neboť z pohledu Ronalda Adamse by byl osobou, která již v minulosti chtěla po představitelích Tatry úplatek, a tedy by byl ideální osobou, které by bylo možno úplatek nabídnout,“ uvedl Petrásek.

Dalším obžalovaným v případu je zbrojař Michal Smrž. I když se nepodařilo prokázat, že jednali Barták a Smrž společně, oba měli využít napjaté situace a obavy vedení Tatry, že o státní zakázku přijde.

Podezřelá zakázka za miliardy

Kauza Tatra začala v roce 2006, když si armáda objednala 556 nákladních automobilů Tatra, za vozy měla zaplatit 2,6 miliardy korun. Později armáda zakázku navýšila o další vozy za 100 milionů korun.

Tatra ve výběrovém řízení nezvítězila, ale byla vybrána přímo s odůvodněním, že je potřeba podpořit český průmysl. Kontrakt provázela podezření z nestandardních postupů některých aktérů.

V listopadu v roce 2010 bývalý americký velvyslanec v Česku a předseda dozorčí rady automobilky Tatra William Cabaniss řekl, že po něm Barták chtěl miliony dolarů za to, že automobilka už nebude mít problémy s armádní zakázkou.

Michal Záboj, Martin Hromádka, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme