Státní zástupce obžaloval dva litoměřické soudce z braní úplatků

Lounský státní zástupce obžaloval soudce litoměřického okresního soudu Josefa Knotka a Ladislava Jelínka. Policisté oba muže zadrželi na podzim kvůli braní úplatků, za což jim hrozí až deset let vězení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obviněný, obžalovaný, soud (ilustrační foto)

obviněný, obžalovaný, soud (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Před soud půjde i zapisovatelka a další tři lidé údajně zapojení do korupční sítě. Skupina se bude zpovídat z pěti skutků, Knotek údajně figuruje u všech, zatímco Jelínek u jednoho. Josef Knotek strávil nějaký čas ve vazbě, nyní je už stíhán na svobodě.

Podle žalobce si obvinění brali úplatky až v desítkách tisíc korun za ovlivňování případů, podmínečné propuštění z vězení nebo jiné výhody.

Měli prý například urychlit podmínečné propuštění muže, který pykal za leasingové podvody. V dalším případě údajně jeden ze soudců pomohl muži, který byl v podmínce a kvůli jejímu porušení se měl vrátit do vězení. Jeho spis zůstal ve skříni schovaný do doby, než skutečně vypršela lhůta, dokdy měl soud rozhodnout o nástupu odsouzeného do výkonu trestu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ obviněných litoměřických soudců shrnuje redaktor Miroslav Zimmer

Soudci jsou zatím stále mimo službu, kam je počátkem loňského listopadu postavil tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Oba muži přitom měli na starost trestní řízení a trestní úsek litoměřického soudu je nyní výrazně oslaben.

Lounský soud není místně příslušný. Soud v Litoměřicích ovšem nemůže kvůli podjatosti o tomto případu rozhodovat. Kauzu rozkryli kriminalisté ze stejného protikorupčního útvaru, který dostal za mříže i bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha.

Který ze soudů v Česku se případu nakonec ujme, zatím není jasné. Soudci v Litoměřicích i okolních okresech se mohou vzájemně znát a možná proto bude o určení místa, kde se případ bude nakonec projednávat, rozhodovat až nadřízený Vrchní soud v Praze.

Kdyby byli soudci skutečně odsouzeni, automaticky by o svůj post přišli. „Pokud je soudce uznán vinným ze spáchání úmyslného trestného činu, ze zákona zaniká jeho soudcovská funkce. Čili již není třeba procházet kárným řízením nebo nějakými dalšími postupy a ze zákona dojde k zániku soudcovské funkce,“ potvrdil viceprezident Soudcovské unie Tomáš Novosad.

Jméno Josefa Knotka se přitom v minulosti objevilo už ve spojení s podezřením na jinou trestnou činnost. Podle obžaloby pomáhal zahladit nehodu soudce Nejvyššího soudu a později pražského Vrchního soudu Zdeňka Sováka. Případ tehdy zachytily odposlechy pořízené kvůli jiné kauze. Soud je ale jako důkaz neuznal a Knotka osvobodil.

Miroslav Zimmer, ČRo 1 - Radiožurnál, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme