Státní zástupce obžaloval kvůli armádním zakázkám 52 lidí

52 lidí půjde kvůli podezření z manipulace se zakázkami na ministerstvu obrany před soud. Podle krajského státního zastupitelství v Českých Budějovicích jsou mezi obžalovanými hlavně podnikatelé, ale také 11 bývalých zaměstnanců ministerstva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vedoucí českobudějovické expozitury Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Marek Belko | Foto: ČTK

Osmnáct z obviněných bylo stíháno pro trestný čin účasti na zločinném spolčení. K manipulacím mělo docházet v letech 2005 až 2007. Kauza je nejrozsáhlejším případem protikorupční policie. Na případu pracovalo celé jedno její pracoviště.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí českobudějovické expozitury Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Marek Belko byl hostem poledních Ozvěn dne

Původně bylo trestní stíhání vedeno proti 54 osobám, proti dvěma z nich ale bylo zastaveno. Obvinění mají na svědomí údajně nejméně 30 zadávacích řízení za zhruba 300 milionů korun. Případ vyšetřovali policisté z Litoměřic, Brna, Českých Budějovic, Pardubic a Prahy. Vzhledem k počtu obžalovaných má spisový materiál více než 17 a půl tisíce stran.

Podle vyšetřovatelů přihrávali úředníci na ministerstvu obrany spřízněným firmám kontrakty za desítky milionů korun a brali za to tučné provize. Jednalo se většinou o stavební zakázky. Obviněným hrozí až desetileté vězení.

Vedoucí českobudějovické expozitury Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Marek Belko řekl, že šlo o velmi sofistikovanou trestnou činnost, kdy docházelo k různým dohodám, vytipování zakázek a následně ke zmanipulování výběrových řízení.

„Z přihlášeného počtu zájemců se losovalo většinou pět uchazečů do užšího řízení. Losování pak bylo zmanipulováno tak, aby byly vylosovány firmy, které byly už předem mezi sebou domluvené, následně sladily ceny a vítěz řízení tak byl dán předem,“ popsal zmanipulování zakázky Belko.

Obviněn je i vedoucí sekce na MO

Jedním z nejzávažnějších případů byla podle něj zakázka na plynofikaci kasáren v Jindřichově Hradci, která stála asi 90 miliónů korun. Mezi obviněnými je i vyšší důstojník ministerstva obrany. Jde o vedoucího sekce.

Belko upozornil, že vyšetřování bylo velmi rychlé. „Za necelý rok jsme provedli domovní prohlídky, za další 4 měsíce byly obviněny první osoby a následovalo usnesení o vydání trestního stíhání. To poslední bylo vydáno 5. ledna roku 2009. Za další rok bylo vyšetřování skončeno.“

„Od jara 2010 do současnosti se pak obvinění a jejich advokáti seznamovali s výsledky vyšetřování. Vzhledem k jejich počtu a rozsahu vyšetřování si to vyžádalo nestandartně dlouhou dobu,“ řekl vedoucí českobudějovické expozitury Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality.

Igor Maňour, Pavlína Fendeková, Jakub Šídlo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme