Státní zástupce podal obžalobu na 9 lidí a 8 firem vyšetřovaných v kauze Davida Ratha

Státní zástupce podal obžalobu na 9 lidí a 8 firem vyšetřovaných v rámci kauzy bývalého poslance a exhejtmana Středočeského kraje Davida Ratha. Uvedla to Česká televize. Jde o druhou větev kauzy manipulace veřejných zakázek. Kvůli průtahům celého případu se tato linie už dříve z kauzy vyčlenila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý poslanec a exhejtman Středočeského kraje David Rath | Foto: Filip Jandourek

Policie lidi a firmy obvinila v říjnu 2013 a vyšetřování ukončila loni v březnu. Mezi obviněnými je vedle Ratha i největší česká stavební společnost Metrostav.

Vyšetřování se týkalo ještě dalších firem, které se podílely na údajně zmanipulovaných veřejných zakázkách ve Středočeském kraji.

Obvinění se údajně v osmi případech podíleli na manipulování zakázek Středočeského kraje, kolínské, kladenské a mladoboleslavské nemocnice a Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje.

Podle dřívějších informací se případ týká rekonstrukcí či výstavby nemocničních pavilonů a dodávky sanitních vozů, v tendrech celkově šlo o více než 700 milionů korun.

Zčásti šlo o zakázky z první části Rathovy kauzy. V ní hlavní líčení skončilo před rokem nepravomocným odsouzením Ratha za korupci. Ve vězení má strávit 8,5 roku, navíc mu má propadnout majetek za zhruba 20 milionů korun.

Možný přísnější trest

Krajský soud v Praze Ratha uznal vinným z přijímání úplatků, v souvislosti s manipulováním zakázek v regionu údajně Rath převzal 16 milionů korun. Rath se odvolal, odvolací řízení začne u pražského vrchního soudu 31. října.

Hrozí mu i to, že jeho trest bude přísnější. Proti verdiktu se totiž odvolal i státní zástupce Petr Jirát, který žádal nejméně devítileté vězení a zabavení veškerého majetku.

Rozsudku založenému na odposleších a také na doznání podnikatelky Ivany Salačové předcházelo hlavní líčení trvající dva roky a Rathova třídenní závěrečná řeč.

Další odsouzení, další kauzy

Vedle Ratha rozsudek zahrnul i slovenskou podnikatelku Lucii Novanskou, která podle soudu z pozice členky představenstva administrátorské společnosti ML Compet organizovala zmanipulované soutěže.

Soud jí uložil pět let vězení, pětiletý zákaz činnosti ve statutárních orgánech firem a půlmilionový peněžitý trest. Pokud by nezaplatila, prodlouží se jí pobyt za mřížemi o dva roky.

Odděleně soud řešil i kauzu manželů Kateřiny a Petra Kottových. V nepravomocném rozsudku byli označeni za organizátory korupce a manipulování zakázek ve Středočeském kraji, soud je potrestal 7,5 roky vězení.

Někdejší ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová, dnes Kottová, a její partner, exposlanec za ODS Kott, podle soudu přizpůsobovali veřejné zakázky za Rathova vědomí i aktivní podpory „velkým hráčům", kdy jednoho ze soutěžitelů za úplatek zvýhodnili.

Kauza David Rath | Foto: Český rozhlas

Blanka Černá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme