Státní zástupce podal obžalobu na předsedkyni ERÚ Vitáskovou

Jihlavský státní zástupce Kamil Špelda podal v pondělí obžalobu na šéfku Energetického regulačního ústavu (ERÚ) Alenu Vitáskovou. Důvodem je zneužití pravomoci a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alena Vitásková | Foto: Jan Bartoněk

Alena Vitásková je obžalována kvůli jmenování bývalé nejvyšší žalobkyně Renaty Vesecké do funkce místopředsedkyně úřadu v roce 2014.

Podle policistů tím porušila energetický zákon a způsobila státu škodu ve výši 1 056 033 korun.

„Paní doktorka Vesecká nesplnila zákonem stanovenou podmínku pro výkon funkce místopředsedkyně tohoto úřadu, a to uloženou povinnost mít nejméně sedm let praxe v oboru energetiky a z toho tři roky v řídicí nebo vedoucí funkci,“ informoval už dříve mluvčí protikorupčního útvaru Jaroslav Ibehej.

Energetický regulační úřad i Vitásková v minulosti několikrát uvedly, že Vesecká podmínku sedmileté praxe v energetice splňuje, protože se zabývala kauzami souvisejícími právě s energetikou. Obvinění tak Vitásková už dříve odmítla a řekla, že věc považuje za účelovou a nesmyslnou.

Obžalobu podal státní zástupce Kamil Špelda k Okresnímu soudu v Jihlavě. Soud ji podle Špeldy buď přijme a nařídí hlavní líčení, nebo může případ ještě vrátit státnímu zastupitelství či trestní řízení zastavit.

Alena Vitásková | Foto: Český rozhlas

ČTK, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme