Státní zástupce podal žalobu na bývalého hradního kancléře Mynáře. Důvodem je dotace na penzion

Státní zástupce podal obžalobu na bývalého hradního kancléře Vratislava Mynáře kvůli dotaci na přestavbu penzionu v Osvětimanech. Řekl to mluvčí krajského státního zastupitelství Hynek Olma. Mynáře žalobce obžaloval z dotačního podvodu a z poškozování finančních zájmů Evropské unie. Mynář vyjádřil přesvědčení, že v řízení před soudem bude mít prostor pro svoji obhajobu. Obvinění označil za účelové.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 22:16 22. 4. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vratislav Mynář na tiskové konferenci.

Po kontrole financování, při níž narazil na pochybnosti, úřad požádal policii o prověření dotace | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Dotaci 5,99 milionu korun získala Mynářova společnost Clever Management před 13 lety, později úřady konstatovaly, že o peníze žádala neoprávněně. Dotaci firma loni vrátila.

Policie navrhla obžalovat exkancléře Mynáře kvůli dotaci na penzion v Osvětimanech

Číst článek

„Krajský soud v Brně obdržel obžalobu minulý týden. Řízení se bude projednávat před Krajským soudem v Brně s pobočkou ve Zlíně," řekla pro Český rozhlas mluvčí Krajského soudu v Brně Klára Belkovová. 

Na podání obžaloby v pondělí upozornil server Seznam Zprávy. Napsal, že i když za trestné činy, za něž byl Mynář obžalován, hrozí podle trestní kvalifikace a uvedených paragrafů od dvou do osmi let vězení, žalobce Martin Malůš mu navrhuje nižší trest.

Mluvčí brněnského soudu Klára Belkovová serveru potvrdila, že žalobce navrhuje odsouzení ke tří až čtyřleté podmínce a peněžitý trest deset milionů korun.

„Příležitost bránit se veřejně“

„Vítám a těším se, že po více než čtyřech letech budu mít konečně příležitost bránit se veřejně v trestním řízení, které vůči mně policie vedla,“ uvedl Mynář. Reálné vyšetřování se podle něj uskutečnilo až v posledních několika měsících.

„Orgány činné v trestním řízení nerespektovaly zásady, kterými se trestní řízení řídí,“ uvedl.

Citoval části z trestního řádu, podle kterých orgány mají postupovat tak, aby byl zjištěn skutkový stav věci, o němž nejsou důvodné pochybnosti, a to v rozsahu, který je nezbytný pro jejich rozhodnutí, a zároveň objasňovat stejně pečlivě okolnosti svědčící ve prospěch i v neprospěch osoby, proti níž se řízení vede.

Mynář jako jediný poškozený. Trestní oznámení na Stehlíkovou platila exkancléři hradní pokladna

Číst článek

„Přes tyto zásady Policie ČR některé zásadní důkazy do spisu zařadila až na návrh obhajoby a jiné neprovedla vůbec. Věřím, že v řízení před soudem, které je ze zákona veřejné, budu mít konečně k dispozici prostor pro svoji obhajobu před účelovým obviněním,“ dodal bývalý kancléř.

Mynář je od roku 2021 obviněný z dotačního podvodu a z poškozování zájmů Evropské unie, vinu popírá.

Evropskou dotaci na penzion v Osvětimanech na Uherskohradišťsku přidělil firmě úřad Regionální rady regionu soudržnosti Střední Morava, který spravuje rozdělování části dotací EU.

Po kontrole financování, při níž narazil na pochybnosti, úřad požádal policii o prověření dotace. Clever Management podle úřadu v žádosti o dotaci v rozporu s instrukcemi neuvedla, že stavbu už dřív dotovalo ministerstvo školství.

Ministerstvo školství podle serveru v roce 2008 schválilo 13 milionů korun určených na ubytovny pro sportovce ze Spolku Chřibák, ve kterém byl Mynář hospodářem.

Projekt následně převzala firma Clever Management a se spolkem podepsala smlouvu o pronájmu objektu. Smlouva ale podle webu byla v rozporu s podmínkami dotace - spolek nesměl deset let budovu nikomu pronajímat. Podpora tak podle policie byla vyplacena neoprávněně.

Státní zastupitelství na webu uvedlo, že „v případě prokázání viny hrozí trest odnětí svobody v trvání 2 až 8 let“. 

jud, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme