Státní zástupce: V metanolové kauze je asi sedmdesát obviněných

Pravděpodobný počet všech poškozených a drtivou většinu obviněných v metanolové kauze by měli dnes znát policisté a státní zastupitelství. Podle zlínského státního zástupce Romana Kafky by se obvinění mělo týkat asi 70 lidí. Metylalkoholem se v Česku od září otrávily téměř čtyři desítky lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prázdný regál v jednom z ostravských supermarketů | Foto: František Tichý

„Máme dnes okolo padesáti obviněných. Část z těch obviněných v těch věcech, které jsou skutkově a věcně jasné a které jsou na brzké podání obžaloby, tak část těchto skutků budeme vylučovat na jednotlivá okresní státní zastupitelství, bude se jednat okolo patnácti osob, k podání samostatných obžalob,“ popsal zlínský státní zástupce Roman Kafka.

Podotkl zároveň, že kromě toho je malá část obviněných je vedená od samého počátku v samostatných trestních řízeních.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vývoji v kauze otrav závadným alkoholem mluvil Václav Kučera, náměstek policejního prezidenta a šéf týmu Metyl

„Dá se říct, že je to celkově okolo 70 osob na území celé České republiky,“ dodal Kafka.

Proces s obviněnými by podle jeho odhadu mohl začít zhruba na konci léta.

„Pokud hlavní trestní věc bude zúžena na žalovatelnou podobu těch třiceti až čtyřiceti osob, tak je předpoklad, že by mohla být podána obžaloba někdy v letních měsících příštího roku. Předpokládám, že během srpna, září, ale berte to, prosím, jako můj hrubý odhad, by mohlo být zahájeno hlavní líčení v hlavní trestní věci,“ uvedl Kafka.

Bez naivity

„Nemáme příliš informací o tom, zda lidé závadný alkohol zničili, nebo ho dál přechovávají,“ řekl Českému rozhlasu Václav Kučera, šéf týmu Metyl. „Podezření, že zde je nějaké množství, možná větší množství závadného alkoholu mezi lidmi, tak to tady je.“

Kučera potvrdil, že v souvislosti s kauzou je stíháno na sedm desítek lidí. „Počítáme do toho i lidi stíhané za daňové úniky.“

Etanolová aféra podle něho sice narušila nelegální výrobu alkoholu, avšak nezlikvidovala. „Nejsme tak naivní, abychom jsme si mysleli, že jsme ji stoprocentně vymýtili,“ zdůraznil Václav Kučera.

V Česku od začátku kauzy zemřelo na otravu metanolem 38 lidí. Nejvíce obětí si jedovatý alkohol vybral na Ostravsku. V tomto regionu otravu nepřežilo přes 20 lidí.

Milan Kopp, Andrea Čánová, Eva Rajlichová, Vojtěch Kouřímský, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme