Soudce poslal do vazby pět aktérů kauzy Brno-střed. Jsou mezi nimi radní Švachula i úředník Liškutin

Soud v Brně poslal do vazby radního Jiřího Švachulu (ANO), šéfa investičního odboru Petra Liškutina a podnikatele Petra Kaláška, Pavla Ovčarčina a Lubomíra Smolku. Všichni jsou obvinění v kauze zakázek městské části Brno-střed. Soudce, jenž rozhodl během neveřejného zasedání, tak vyhověl návrhu státních zástupců, podle nichž panuje obava z útěku, ovlivňování svědků a pokračování v trestné činnosti.

Tento článek je více než rok starý.

Brno (Aktualizováno: 19:32 9. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudce Libor Hanuš přibližuje, proč uvalil vazbu na pět z devíti obviněných v kauze Brno-střed

Soudce Libor Hanuš přibližuje, proč uvalil vazbu na pět z devíti obviněných v kauze Brno-střed | Foto: Václav Šálek | Zdroj: ČTK

Jednání o vazbách trvalo během sobotního odpoledne bezmála sedm hodin. Podle státního zástupce Radka Mezlíka to bylo náročné.

To připustil i soudce Libor Hanuš. „Únava je, ale je i výsledek,“ řekl s tím, že vazební návrhy dostal v pátek ve 22.55.

Kroupa: Policie o korupci v Brně věděla před třemi lety, ale byla laxní. Faltýnek hrál už tehdy klíčovou roli

Číst článek

Mezi zadrženými jsou tak nakonec radní Brna-středu Jiří Švachula (ANO), který má na starosti investice, i šéf investičního odboru Petr Liškutin. Vazba byla uvalena ještě na tři podnikatele – Petra Kaláška, Pavla Ovčarčina a Lubomíra Smolku.

„U všech obviněných to byly důvody útěkové pro hrozbu vysokého trestu, tedy pro reálnou hrozbu trestu v sazbě od 10,5 roku výše. Dále důvody koluzní a důvody vazby předstižné, ale zde je nutné pro korektnost říci: shledané ve velmi nízké intenzitě. Jen u obviněného Petra Kaláška nebyl shledán důvod vazby předstižné,“ řekl Hanuš novinářům po zasedání.

A státní zástupce doplnil, proč jsou muži stíhání. „Devět lidí je obviněno z toho, že se účastnili určitého systému ovlivňování přídělu veřejných zakázek na úřadu městské části Brno-střed tím způsobem, že docházelo ke sjednávání systému, v rámci kterého bylo poskytovány úplatky aktérům této organizované zločinecké skupiny,“ popsal Mezlík v sobotu večer.

El-Talabani spolupracuje s policií

Mezi dalšími stíhanými je mimo jiné Petr Kosmák ze Správy nemovitostí.

Podnikatel Saman El-Talabani s vyšetřovateli spolupracuje. „Usiluje o statut spolupracujícího obviněného, ale v tomto svém postavení již zřejmě není v současné době sám. Je zde k dispozici více usvědčujících důkazů,“ přiblížil Mezlík.

Státní zástupce Radek Mezlík | Foto: Václav Šálek | Zdroj: ČTK

Zároveň odmítl odhadnout, kdy by mohla padnout obžaloba. „To je velmi těžko předvídatelné,“ uvedl státní zástupce s tím, že může jít o řadu měsíců nebo třeba i více než rok.

Popsal ale další postup. „Trestní řízení se posunuje do fáze vyšetřování, kdy budou procesně zajištěny výslechy všech obviněných, svědků a budou vyhodnocovány materiály získané při domovních prohlídkách a prohlídkách nebytových prostor,“ doplnil Mezlík.

Policisté ve čtvrtek a pátek zasahovali na různých místech v Česku. V noci na pátek obvinili devět lidí z účasti na organizované zločinecké skupině, zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů.

Druhá větev

Druhá větev případu podle dostupných informací souvisí s děním kolem mýtného tendru včetně schůzek mezi zástupci firmy Kapsch, místopředsedou ANO Jaroslavem Faltýnkem a předsedou antimonopolního úřadu Petrem Rafajem.

Druhý muž ANO Faltýnek podle odposlechů jednal v zájmu Kapsche, píše Právo

Číst článek

Pojítkem obou větví by mohl být právě Švachula, který není jen řadovým komunálním politikem, ale také sponzorem ANO a členem dozorčí rady státního podniku ČD Cargo.

Faltýnek v pátek připustil, že jednal se zástupci společnosti Kapsch a scházel se i se zástupci Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Uvedl, že jeho cílem bylo vypsání tendru, aby Česká republika nemusela řešit, co dál s mýtem.

Sobotní Právo uvedlo, že proti Faltýnkovi svědčí policejní odposlechy. Deník napsal, že policie má nahrávky z jeho schůzek se šéfem Kapsche Karlem Feixem i s Rafajem. „Faltýnek řekl předsedovi ÚOHS Rafajovi mj., že je potřeba udělat to, co chce společnost Kapsch,“ shrnují detektivové podle Práva obsah jejich rozhovoru.

Podle předsedy ODS Petra Fialy jsou zveřejněné informace velmi vážné. A podle něj je podezření na korupční skandál, který zasahuje samotné srdce hnutí ANO. V úterý proto navrhneme zařazení mimořádného bodu v této věci na jednání Poslanecké sněmovny, napsal na twitteru.

Anna Jadrná, miz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme