Státní zástupce vrací kauzu Kořistka policii

Případ údajného pokusu o podplacení unionistického poslance Zdeňka Kořistky se znovu vrací policii. Okresní státní zástupce Josef Bláha prodloužil termín na došetření případu o jeden měsíc a policejnímu komisaři předá konkrétní pokyny, jaké informace má doplnit. Pak teprve, jak Bláha Radiožurnálu řekl, může spolehlivě rozhodnout buď o zahájení trestního stíhání poradce šéfa ODS Marka Dalíka a lobbisty Jana Večerka, nebo odložení případu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Kořistka | Foto: Poslanecká sněmovna

Žalobce spis studoval od 4. ledna. "Není dostatek důkazů k opětovnému zahájení trestního stíhání, ale ani pro jiné rozhodnutí," uvedl. Bláha lhůtu na vyšetření případu prodloužil i přesto, že kriminalisté o to nepožádali.

Případ vypukl v souvislosti s loňskou rekonstrukcí vlády. Policie v září zadržela a obvinila tajemníka šéfa ODS Marka Dalíka a lobbistu Jana Večerka z toho, že Kořistkovi nabídli deset milionů korun a místo velvyslance v Bulharsku, když novou vládu nepodpoří.

Po necelém měsíci ale ostravští žalobci obvinění kvůli nedostatkům zrušili, přičemž zadržení i obvinění obou mužů bylo označeno za nezákonné. Předsedkyně krajského zastupitelství Zlatuše Andělová přitom podle nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové neslyšela klíčové důkazy - tajné policejní odposlechy.

Kauza vzbudila velký rozruch také na politické scéně, mimo jiné proto, že mezi odposlouchávanými se ocitl i předseda ODS Topolánek. Mladá fronta Dnes počátkem ledna napsala, že podle policie je do údajného uplácení Kořistky Topolánek přímo zapleten. Policie tvrdí, že některé důkazy jsou obsaženy v odposleších telefonických hovorů všech aktérů kauzy včetně Topolánka. Šéf ODS tyto závěry rezolutně odmítl.

Rozhodující roli sehraje v dalším vývoji žalobce Bláha. O stanovisku policie se tak veřejnost nemusí nic dozvědět. Po vlně kritiky, která se na policii kvůli aféře Kořistka snesla, nelze očekávat, že policie Dalíka s Večerkem bez souhlasu žalobce znovu obviní, i kdyby chtěla. Pokud to ostravskému žalobci navrhla písemně zároveň s předložením spisu, může se jí vrátit pokyn k odložení případu. A takový pokyn pak musí policie splnit.

Blanka Černá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme