Státní zástupce vrací kauzu Kořistka policii

Případ údajného pokusu o podplacení unionistického poslance Zdeňka Kořistky se znovu vrací policii. Okresní státní zástupce Josef Bláha prodloužil termín na došetření případu o jeden měsíc a policejnímu komisaři předá konkrétní pokyny, jaké informace má doplnit. Pak teprve, jak Bláha Radiožurnálu řekl, může spolehlivě rozhodnout buď o zahájení trestního stíhání poradce šéfa ODS Marka Dalíka a lobbisty Jana Večerka, nebo odložení případu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Kořistka | Foto: Poslanecká sněmovna

Žalobce spis studoval od 4. ledna. "Není dostatek důkazů k opětovnému zahájení trestního stíhání, ale ani pro jiné rozhodnutí," uvedl. Bláha lhůtu na vyšetření případu prodloužil i přesto, že kriminalisté o to nepožádali.

Případ vypukl v souvislosti s loňskou rekonstrukcí vlády. Policie v září zadržela a obvinila tajemníka šéfa ODS Marka Dalíka a lobbistu Jana Večerka z toho, že Kořistkovi nabídli deset milionů korun a místo velvyslance v Bulharsku, když novou vládu nepodpoří.

Po necelém měsíci ale ostravští žalobci obvinění kvůli nedostatkům zrušili, přičemž zadržení i obvinění obou mužů bylo označeno za nezákonné. Předsedkyně krajského zastupitelství Zlatuše Andělová přitom podle nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové neslyšela klíčové důkazy - tajné policejní odposlechy.

Kauza vzbudila velký rozruch také na politické scéně, mimo jiné proto, že mezi odposlouchávanými se ocitl i předseda ODS Topolánek. Mladá fronta Dnes počátkem ledna napsala, že podle policie je do údajného uplácení Kořistky Topolánek přímo zapleten. Policie tvrdí, že některé důkazy jsou obsaženy v odposleších telefonických hovorů všech aktérů kauzy včetně Topolánka. Šéf ODS tyto závěry rezolutně odmítl.

Rozhodující roli sehraje v dalším vývoji žalobce Bláha. O stanovisku policie se tak veřejnost nemusí nic dozvědět. Po vlně kritiky, která se na policii kvůli aféře Kořistka snesla, nelze očekávat, že policie Dalíka s Večerkem bez souhlasu žalobce znovu obviní, i kdyby chtěla. Pokud to ostravskému žalobci navrhla písemně zároveň s předložením spisu, může se jí vrátit pokyn k odložení případu. A takový pokyn pak musí policie splnit.

Blanka Černá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme