Státní zástupci 32 zemí hledali v Praze nástroje proti organizovanému zločinu

Více než 120 státních zástupců z 32 zemí světa se sešlo na čtyřdenní konferenci v Praze, jejímž cílem byla výměna zkušeností a informací v boji proti přeshraničnímu organizovanému zločinu, především proti jeho aktuálně rozšířeným formám.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Zeman, nejvyšší státní zástupce

Pavel Zeman, nejvyšší státní zástupce | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Setkání společně pořádaly Evropská komise, saská generální prokuratura a Nejvyšší státní zastupitelství České republiky.

„Konference se přednostně zaměřila na skimming, tedy kopírování platebních karet, korupci, zajišťování výnosů z trestné činnosti a trestní justici v mezinárodních vojenských operacích. Příspěvky účastníků v těchto oblastech sloužily jako informace, zkušenosti a inspirace pro ostatní,“ shrnuje hlavní body konference český nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman hodnotí ve Světě o třetí konferenci o přeshraničním organizovaném zločinu

Závažným a rychle se rozvíjejícím fenoménem je především kopírování platebních karet. Pachatelé k němu používají stále lepší technické prostředky.

„Příspěvek německých kolegů z Drážďan ukazoval různé možnosti osazení skimovacího zařízení do bankomatu. Pro nepoučeného laika je velice těžké rozeznat, zda v tom bankomatu je skimovací zařízení osazené,“ popisuje Zeman.

Česká republika proti přeshraničnímu organizovanému zločinu úzce spolupracuje se všemi sousedními zeměmi, platí mezi nimi i takzvaný přímý styk justičních orgánů, kdy čeští státní zástupci mohou přímo komunikovat s prokurátory z Německa a naopak.

„Navíc jsme si kulturně blízcí, takže například vyřízení dožádání o právní pomoc probíhá velice rychle a efektivně,“ dodává Zeman.

Vedle zmíněných aktuálních fenoménů se organizovaný zločin odehrává v již tradičních oblastech – v obchodování s lidmi, s drogami nebo se zbraněmi.

Dana Votýpková, Markéta Bartošová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme