Státní zástupci loni zastavili stíhání u jednoho procenta obviněných. Dohromady to bylo 814 lidí

Státní zástupci loni zastavili stíhání 814 lidí, což představovalo zhruba jedno procento ze všech obviněných. V pondělí to sdělil mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý. Doplnil, že Nejvyšší státní zastupitelství nedisponuje statistikami k tomu, v kolika procentech státní zástupce zastavil stíhání ještě před policejním návrhem na podání obžaloby, a v kolika až po něm.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman loni dostal k přezkoumání celkem 1007 usnesení a zrušil jich 35. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zastavit stíhání lze pouze z důvodů, které přesně vymezuje trestní řád – například pokud se daný skutek nepochybně nestal, pokud tento skutek není trestným činem nebo jestliže není prokázáno, že skutek spáchal obviněný. Mezi dalšími možnými důvody je nepřípustnost stíhání – mimo jiné proto, že je promlčené.

Šarochovo rozhodnutí nemusí být definitivní. Kauzu Čapí hnízdo má na stole šéf státního zastupitelství

Číst článek

Výroční zpráva Nejvyššího státního zastupitelství za loňský rok uvádí, že státní zástupci loni zastavili stíhání proti celkem 4153 obviněným, což bylo o 300 více než předloni. Toto číslo představuje zhruba 11 procent všech stíhaných. Zahrnuje ovšem nejenom „klasické“ výše popsané zastavení stíhání u 814 lidí, ale také tzv. narovnání a podmíněné zastavení, které vyžadují, aby se obviněný přiznal.

Podle pondělních informací Deníku N se dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch rozhodl v kauze dotací pro farmu Čapí hnízdo zastavit stíhání všech obviněných – tedy i premiéra Andreje Babiše (ANO). Policie přitom letos v dubnu navrhla Babiše i ostatní stíhané obžalovat.

S Šarochovým rozhodnutím se nyní seznamuje jeho nadřízený, šéf pražského městského státního zastupitelství. V případě, že by měl jiný právní názor, může Šarochovi pokynem uložit, aby rozhodl jinak.

Zásah Pavla Zemana?

Pokud by bylo stíhání pravomocně zastaveno, do věci se může v tříměsíční lhůtě vložit nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Trestní řád mu umožňuje rušit nezákonná usnesení nižších státních zástupců o nestíhání podezřelého, o zastavení trestního stíhání nebo o postoupení věci.

Podle výroční zprávy Nejvyššího státního zastupitelství loni takto Zeman dostal k přezkoumání celkem 1007 usnesení a zrušil jich 35. Předloni byla situace obdobná: usnesení dostal 1047, zrušil jich 32. Zpráva uvádí, že při posuzování využití tohoto mimořádného kasačního oprávnění „se vždy zvažuje i účelnost takového rozhodnutí pro další řízení a postavení obviněného“.

Jestliže nejvyšší státní zástupce zruší usnesení o zastavení stíhání, v řízení dál pokračuje dozorový státní zástupce. Právní názor nejvyššího státního zástupce je pro něj závazný.

Dění kolem kauzy Čapí hnízdo sledujeme v online reportáži:

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme