Státní zástupci prověří kondolenci komunistů k úmrtí Kim Čong-ila

Kvůli kondolenci synovi zesnulého severokorejského vůdce Kim-Čong-ila čelí předseda českých komunistů Vojtěch Filip trestnímu oznámení. Jeho autor, člen Svobodných František Matějka, argumentuje protiprávností komunistického režimu. Oznámení prověří Nejvyšší státní zastupitelství v Brně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojtěch Filip, předseda KSČM

Vojtěch Filip, předseda KSČM | Foto: Tomáš Adamec

Podle Heleny Markusové z Nejvyššího státního zastupitelství v Brně přijali trestní oznámení o vánočních svátcích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda KSČM čelí trestnímu oznámení kvůli kondolenci do KLDR. Podrobnosti zjišťovala Václava Vařeková

„Toto trestní oznámení čeká na státní zástupkyni k přídělu. Tato státní zástupkyně se s tím začne zabývat ve čtvrtek, protože zatím má dovolenou,“ uvedla Markusová.

Předseda KSČM Vojtěch Filip vyjádřil po smrti severokorejského diktátora Kim-Čong-ila písemně v kondolenci zaslané jeho synovi přání, aby dál vedli hrdinný boj korejského lidu za obranu socialismu. Sám nevidí na kondolenci nic závadného a bere ji jako projev slušnosti.

„Nechť se zabývá kdo chce čím chce. Já si myslím, že pokud Česká republika má s KLDR normální diplomatické styky, je vyjádřením prosté lidské slušnosti vyjádření soustrasti s úmrtím státního představitele,“ řekl Filip Radiožurnálu.

Podle Pospíšila může být kondolence za hranou trestního zákoníku

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) řekl, že je na státních zástupcích a soudech, aby rozhodli. Podle něj ale kondolence může být za hranou i podle trestního zákoníku.

„Kde je upraveno, že trestné je i projevování sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Pokud někdo pošle takovouto kondolenci, kde vyjadřuje v zásadě sympatie k totalitnímu režimu v Severní Koreji, pak by takovéhle jednání mohlo být trestné. Ale konstatuji, že posoudit, zda určité jednání je trestné, či nikoliv, mohou pouze orgány činné v trestném řízení a v konečné podobě soud,“ podotkl Pospíšil.

Za porušení zmíněného zákona hrozí trest odnětí svobody od šesti měsíců do tří let.

Václava Marešová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme