Soud poslal do vazby dva obviněné v kauze přidělování bytů v Brně. Někteří obvinění spolupracují

Městský soud v Brně ve čtvrtek poslal v kauze manipulace bytů na radnici Brno-střed do vazby dva z osmi obviněných. Jde o jednatele realitní kanceláře Zdeňka Červinku a o politika Otakara Bradáče z ODS. Novinářům to potvrdila státní zástupkyně Petra Lastovecká. Zbylých šest obviněných je na svobodě. Policie provedla 28 domovních prohlídek a vyslechla 30 lidí.

Aktualizováno Olomouc (Aktualizováno: 15:21 6. 10. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie

Někteří z osmi obviněných s policií spolupracují (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Lastovecká novinářům potvrdila vzetí do vazby u obou obviněných, jinak ale situaci nekomentovala.

Červinkův obhájce Pavel Hála uvedl, že soud rozhodl o vazbě jeho klienta kvůli tomu, aby trestná činnost nepokračovala. Červinka podle Hály čelí obvinění z manipulace s byty v sedmi případech se škodou stovky tisíc korun.

Účast v organizované skupině, zneužití pravomoci i přijetí úplatku. Po razii v Brně stíhá žalobce osm lidí

Číst článek

„Klient chce tomuto trestnímu řízení čelit, nehodlá nic skrývat. Přistupuje k tomu otevřeně. Usiluje o status spolupracujícího obviněného,“ řekl Hála. Policie podle něj bude nejspíš muset hledat důkazy na radnici.

Vrchní státní zastupitelství v souvislosti s razií ve středu informovalo o zahájení trestního stíhání osmi lidí, a to pro účast na organizované zločinecké skupině, přijetí úplatků ve prospěch skupiny a pro zneužití pravomoci úřední osoby.

Další obvinění

Podle serveru HN.cz byl jedním z obviněných i zastupitel hnutí ANO v Brně-Černovicích Radim Suchánek, který pracuje na Správě nemovitostí Brna-středu.

Dalšími zadrženými byli podle České televize jednatel brněnské realitní kanceláře PJ Reality Zdeněk Červinka a jeho společnice Eva Vágnerová a dále Kateřina Pospíšilová, Jiří Povolný, Ludvík Kraus a Marek Horvath, kteří jsou podle ČT spjati s brněnským realitním trhem.

Máme veselou historii, komentuje další kauzu s byty v Brně-střed předsedkyně kontrolního výboru

Číst článek

Předsedkyně kontrolního výboru radnice městské části Brno-střed Monika Lukášová Spilková už v úterý řekla, že na nesrovnalosti při přidělování bytů, ale i na podivné směny a podnájmy bytů dlouhodobě upozorňovala.

Byty dostávali například rodinní příslušníci politiků nebo jejich známí, kteří přeskakovali další a déle čekající žadatele.

V městské části Brno-střed v roce 2019 vyplula na povrch takzvaná kauza Stoka. Policisté tehdy odhalili organizovanou skupinu, v níž figurovali místní politici z hnutí ANO, úředníci a podnikatelé.

Skupina ovlivňovala veřejné zakázky na radnici. Tresty padly letos v květnu. Nejvyšší v podobě 9,5 roku vězení dostal bývalý místostarosta městské části Brno-střed Jiří Švachula. Soud rozdal tresty dalším osmi lidem a dvěma firmám.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme