Detaily o kauze soudce Sováka podle Bradáčové státní zástupci médiím neposkytli. Benešová na únicích trvá

Pražské vrchní státní zastupitelství po provedeném šetření odmítlo, že by informace z trestního řízení soudce Zdeňka Sováka poskytli novinářům státní zástupci či policisté. Šéfka instituce Lenka Bradáčová v prohlášení uvedla, že všechny medializované informace jsou obsažené ve sdělení obvinění, které mají od počátku prosince k dispozici obvinění, jejich obhájci, ministerstvo spravedlnosti i Česká advokátní komora.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudce Zdeněk Sovák čelí obvinění z korupce a zneužití pravomoci úřední osoby

Soudce Zdeněk Sovák čelí obvinění z toho, že podle vyšetřovatelů ovlivňoval odvolací řízení a nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Bradáčová napsala, že Vrchní státní zastupitelství zahájilo šetření z vlastní iniciativy už 22. prosince – tedy předtím, než se na něj Benešová obrátila dopisem a než ministryně svá podezření předestřela médiím. „Provedené šetření vyloučilo, že by uveřejněné informace z trestního řízení či dokument z trestního spisu byly médiím poskytnuty kýmkoliv ze zástupců orgánů činných v trestním řízení,“ uvedla.

‚Děda to zařídí…‘ Příběh uplácení a vydírání na Vrchním soudu v Praze očima reportérů iROZHLAS.cz

Číst článek

Šetření podle Bradáčové „jasně a srozumitelně“ prokázalo, že od orgánů činných v Sovákově trestní věci nedošlo k žádnému úniku nahrávek odposlechů či případně jejich přepisů.

„S ohledem na meze dané povinnou mlčenlivostí lze konstatovat, že všechny medializované informace jsou obsaženy v usnesení o zahájení trestního stíhání, které bylo doručeno dne 5. 12. 2020 všem obviněným, ve dnech 5. až 6. 12. 2020 všem obhájcům, dne 8. 12. 2020 ministerstvu spravedlnosti a České advokátní komoře,“ konstatovala pražská vrchní státní zástupkyně.

‚Osobní dojmy‘

S výsledky šetření Bradáčová v tomto týdnu seznámila ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO), která je však podle šéfky pražských žalobců odmítla akceptovat a „stále nedůvodně pouze na základě svých osobních dojmů trvá na obvinění orgánů činných v trestním řízení z úniku informací“. Vrchní státní zastupitelství tuto reakci Benešové vyhodnotilo jako podnět k výkonu dohledu, a proto věc postoupí Nejvyššímu státnímu zastupitelství.

‚Uloupnout si perníček,‘ odposlechli policisté soudce Sováka. Podle spisu plánoval, že ovlivní kauzu Rath

Číst článek

Benešová zastává názor, že vzhledem k rozsahu, míře detailu a vyznění předmětných informací „nelze jejich zveřejnění připsat na vrub aktivitě obhájců obviněných“. Uvedla také, že úniky informací z pražského Vrchního státního zastupitelství nejsou ojedinělým jevem. Bradáčovou proto požádala o prověření informací a přijetí opatření, která by do budoucna únikům zabránila. Svůj dopis ministryně odeslala také nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi.

Soudce pražského vrchního soudu Sovák čelí obvinění z toho, že podle vyšetřovatelů ovlivňoval odvolací řízení a nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Počínal si tak údajně zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Milana Bíby. Soudce trvá na tom, že úplatky nebral. Únikem informací ze Sovákovy kauzy se zabývá také Generální inspekce bezpečnostních sborů, a to od poloviny loňského prosince. Obvinění proti soudci Zdeňku Sovákovi i obsahu odposlechů se rozsáhle věnoval i server iROZHLAS.cz.

Ke kauze soudce Sováka publikoval server iROZHLAS.cz řadu textů:

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme