Vrátit k přepracování, prohlásila protikorupční rada o návrhu novely o státním zastupitelství

Vládní protikorupční rada nedoporučila kabinetu schválit ministerský návrh novely zákona o státním zastupitelství, protože podle ní posiluje zásahy exekutivy do fungování státního zastupitelství. Na twitteru to po středečním jednání rady uvedlo Nejvyšší státní zastupitelství. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman je jedním z členů rady. Novelu již dříve kritizovali žalobci, opoziční strany i koaliční ČSSD.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marie Benešová popřela, že účelem novely je především přeobsazení funkcí nejvyššího a obou vrchních státních zástupců. | Foto: Tonda Tran/CNC | Zdroj: Profimedia

Ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že se jedná o doporučení jednoho z poradních orgánů vlády. „Legislativní rada vlády naopak zákon doporučila ke schválení,“ uvedl mluvčí úřadu Vladimír Řepka. Závěrem dnešního doporučení je najít společnou shodu u sporných bodů zákona, dodal mluvčí.

Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí dnes (ve středu, pozn. red.) přijala usnesení, kterým doporučila vládě neschválit návrh novely zákona o státním zastupitelství a vrátit ho k přepracování, neboť posiluje zásahy exekutivy do fungování státního zastupitelství, oznámilo Nejvyšší státní zastupitelství.

Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí dnes přijala usnesení, kterým doporučila vládě neschválit návrh novely zákona o státním zastupitelství a vrátit ho k přepracování, neboť posiluje zásahy exekutivy do fungování státního zastupitelství.

17:08 – 02. 10. 2019

18 51

V čele rady, která je poradním orgánem vlády, je premiér Andrej Babiš (ANO). Místopředsedy jsou ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a další ministři. V radě zasedá i nejvyšší státní zástupce, šéf policejní Národní centrály proti organizovanému zločinu či zástupci nestátních neziskových organizací a profesních komor.

Podle ministerstva spravedlnosti návrh novely zákona o státním zastupitelství stanovuje transparentní způsob výběru vedoucích státních zástupců, funkční období nejvyššího státního zástupce či zákonné důvody jeho odvolání. Podobu ministerské novely ale kritizovali nejvyšší státní zástupce, Unie státních zástupců i některé opoziční strany či platforma Rekonstrukce státu.

‚Zaznívaly pochybnosti.‘ O novele zákona o státním zastupitelství jednala legislativní rada sedm hodin

Číst článek

Vadí jim sedmileté, nikoliv desetileté funkční období nejvyššího státního zástupce či složení výběrových komisí na posty vedoucích státních zástupců. Pochyby, zda je stávající podoba návrhu novely v souladu s ústavou a právním řádem, vyjádřila i část členů legislativní rady vlády.

Žalobce Zeman v minulosti vyjádřil názor, že účelem novely je zřejmě především co nejrychlejší přeobsazení funkcí nejvyššího a obou vrchních státních zástupců. Benešová to opakovaně popřela. Zdůraznila, že chce především zabránit tomu, aby mohl být nejvyšší státní zástupce odvoláván bez udání důvodu.

S aktuální podobou novely nesouhlasí ani koaliční ČSSD. Její šéf a vicepremiér Jan Hamáček dříve uvedl, že návrh je cestou, jak vyměnit státní zastupitelství během dvou let, což není příspěvek ke stabilitě systému. Dodal, že pokud se ČSSD s vládním partnerem - hnutím ANO - neshodne na finální podobě zákona, sociálnědemokratičtí ministři předpis nepodpoří.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme