Státní zastupitelství podalo návrh na vazbu pro ruského disidenta Vorotnikova

Pražští policisté v neděli zadrželi ruského disidenta a výtvarníka Olega Vorotnikova na základě mezinárodního zatykače Interpolu. Městské státní zastupitelství teď podalo návrh na jeho předběžnou vazbu. Pražský městský soud by měl o vazbě rozhodnout do 24 hodin od obdržení žádosti. Českému rozhlasu informaci potvrdila mluvčí zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie ČR (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„V těchto chvílích je podáván návrh na předběžnou vazbu k Městskému soudu v Praze na základě žádosti ruských justičních orgánů. Jde o běžný postup a nyní se bude čekat na doručení extradičních materiálů,“ uvedla Štěpánka Zenklová.

Spolu s Vorotnikovem byla podle webu Rádia Svobodná Evropa zadržena i jeho žena Natalie Sokolová a dcera. Obě ženy ale byly později propuštěny.

Oleg Vorotnikov je zakladatelem ruské avantgardní umělecké skupiny Vojna.V rámci skupiny aktivisté pořádají různé akce a happeningy. Jeden z takových se konal v roce 2011, kdy Vorotnikov protestoval proti výsledkům ruských voleb a byl za to policií dohnán k odpovědnosti.

Skupina Vojna je především politicky zaměřená a v Rusku poměrně známá. Její členkou je třeba Naděžda Tolokoniková, členka Pussy Riot, která si za koncert v moskevské katedrále Krista Spasitele odseděla téměř dva roky ve vězení.

Protesty proti režimu

Umělecká skupina pořádá mimo jiné i různé akce mířené proti režimu prezidenta Vladimira Putina hlavně v Petrohradě a Moskvě. Oleg Vorotnikov byl aktivním účastníkem všech podobných akcí.

To je zřejmě věc, která úřadům vadí nejvíce. Takové akce totiž lákají lidi a zájem veřejnosti. Vorotnikov spolu se svou manželkou Natalií Sokolovou odletěli z Ruska do Evropy poté, co je začaly vyšetřovat právě ruské úřady. Ty jednu z jejich veřejných akcí označily za chuligánství.

Na pár aktivistů je v Rusku vydán zatykač. Vorotnikov se Sokolovou žili v několika evropských zemích, ale v žádné se jim nepodařilo získat politický azyl.

Martin Dorazín, Tomáš Bystrý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme