Státní zastupitelství prověřuje nejasnosti kolem vydávání starých licencí pro hazardní hry

Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 prověřuje okolnosti vydání licencí pro provoz 777 hracích automatů v Česku. Povolenky pro hazardní hry pochází z roku 2013, ministerstvo financí je ale podle zjištění Radiožurnálu objevilo teprve před několika měsíci. Týkají se třeba heren v Brně nebo Havířově, které už neměly fungovat. Úřad proto zahájil správní řízení o zrušení povolenek a podal trestní oznámení na neznámého pachatele.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Město mohlo díky kasinu získat podle odhadů za deset let i 250 milionů korun z daní.

Prověřování starých licencí se týká například heren v Brně nebo Havířově, které už neměly fungovat | Zdroj: Profimedia

Čtveřici licencí na provoz 777 hracích automatů ve 14 městech našlo ministerstvo financi při ‚dozorové činnosti‘ na přelomu minulého a letošního roku. To mohlo vypadat třeba jako kontrola celníků v některé z heren, při které se provozovatel prokázal platnou povolenkou.

„Na území některých měst po České republice byla v roce 2013 vydána povolení k provozování technických zařízení podle právní úpravy účinné do konce roku 2016, která nebyla evidována v systému Státního dozoru nad sázkami a loteriemi,“ upřesňuje dobu vzniku těchto povolení mluvčí ministerstva financí Jakub Vintrlík.

Resort hned v lednu po zjištění Radiožurnálu zahájil správní řízení o zrušení všech povolení. „U všech sedmi zahájených řízení byla vydána rozhodnutí o zrušení povolení. Provozovatel však v proti těmto rozhodnutím ministerstva financí podal řádný opravný prostředek – rozklad, rozhodnutí proto dosud nenabyla právní moci,“ upozorňuje Vintrlík.

Ministerstvo financí objevilo 777 licencí na hrací automaty. Všechny patří jednomu vlastníkovi

Číst článek

Všechny licence na herny třeba v Brně, Havířově nebo Kolíně, kde je tento typ tvrdého hazardu zakázaný, patří jednomu provozovateli, firmě Masox, která spadá do skupiny Slot Group. Společnost už dříve na dotazy redakce neodpověděla.

Jak k situaci došlo jisté není. Ministerstvo financí proto samo podalo trestního oznámení na neznámého pachatele. Resort má za to, že povolení byla v roce 2013 vydaná v rozporu s ustálenou správní praxí. „Ministerstvo proto podalo dne 21. 2. 2020 oznámení o podezření ze spáchání trestného činu, a to pro podezření z trestného činu podvodu a trestného činu zneužití pravomoci úřední,“ potvrdil Vintrlík.

Probíhá fáze šetření

Věc dozoruje státní zastupitelství v Praze. „Trestní oznámení bylo Obvodním státním zastupitelstvím pro Prahu 1 postoupeno policejnímu orgánu k dalšímu opatření. Trestní řízení nebylo dosud zahájeno, probíhá tzv. fáze šetření,“ uvedl mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

Menší vhled do toho, jak k chybě mohlo dojít, popsal Radiožurnálu už dříve bývalý ministerský náměstek Ondřej Závodský.

‚Nepořádek z dob bývalých vlád.‘ V Brně dál fungují hrací automaty, objevily se nové licence

Číst článek

„Mohlo se to stát poměrně lehce, kvůli obrovskému nepořádku, který tam před mým příchodem, což bylo v lednu 2014, byl. Kdy ministerstvo prakticky desetitisíce povolení v nejrůznějších stovkách tisíc listin neevidovalo. Je možné, že ministerstvo v nějakých zapomenutých koutech ještě nějaké povolení najde. Anebo že se provozovatelé heren s nějakým povolením ještě vytasí,“ popisuje Závodský, který inicioval vznik elektronické evidence hazardních licencí. Žádná další podobně nalezená a pochybná povolení ale podle resortu zatím nepřibyla.

Počet hracích automatů v Česku dlouhodobě klesá. Od roku 2012 se počet heren snížil ze 7543 na 1200 a počet automatů ze 75 000 na 36 000. Jen z Brna za posledních pět let podle tamního magistrátu zmizelo na 1500 hracích automatů. Loni v prosinci se legálních heren zbavil i Havířov nebo Kolín a dalších šest měst. Celkem to bylo třicet provozoven v celém Česku. To platilo jen do chvíle, kdy úředníci našli povolenky pro 777 strojů, které se stále točí.

Tomáš Kremr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme