Státní zastupitelství spustilo nový webový portál. Slibuje přehlednost, nabídne i databázi dovolání

Soustava státního zastupitelství má nový webový portál Verejnazaloba.cz, pro uživatele má být především přehlednější. Novinkou na něm je databáze dovolání podávaných nejvyšším žalobcem s vyhledáváním. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a tvůrci představili v pondělí web novinářům. Celkové náklady na vytvoření webu včetně čtyřletého servisu jsou bezmála 800 000 korun.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní zastupitelství spustilo nový webový portál Verejnazaloba.cz

Novinkou na webu je například databáze dovolání podávaných nejvyšším státním zástupcem | Zdroj: Verejnazaloba.cz

Nové stránky nahrazují dosavadní web nejvyššího státního zastupitelství nsz.cz a část portálu justice.cz. Portál má usnadnit navigaci na všech 97 státní zastupitelství napříč republikou. Nabídne mimo jiné aktualizované tiskové zprávy z celé soustavy zastupitelství a umožní vyhledávání v seznamu státních zástupců.

Rathova kauza byla nejnáročnější v mé kariéře, říká Bradáčová. Exhejtmanovi nevěří, že nemá peníze

Číst článek

„Změnou je především sjednocení. Všechna státní zastupitelství přecházejí pod jeden web tak, abychom jednotně prezentovali činnost státního zastupitelství. Úvodní stránka je rozcestníkem, jsou na ní například základní data z činnosti státního zastupitelství, která budeme aktualizovat. Uživatel na ní najde i aktuality nebo nabídky pracovních míst. Web uživatele intuitivně navede tam, kam potřebuje,“ uvedl námětek nejvyššího žalobce Jiří Pavlík.

Novinkou na webu je například databáze dovolání podávaných nejvyšším státním zástupcem s vyhledáváním anonymizovaných dokumentů podle spisových značek či klíčových slov. Zájemci se na webu také dozví, jak státní zastupitelství funguje, jaké jsou kompetence jednotlivých stupňů nebo jakými zákony se veřejná žaloba řídí. Uživatelé webu se také mohou dozvědět více o jednotlivých fázích trestního řízení nebo to, jak mají postupovat při oznámení o podezření z trestného činu.

Spolu s novým webem se změnilo i logo a design používaný napříč soustavou. Na této změně nejvyšší státní zastupitelství spolupracovalo s Fakultou výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně. Na návrhu loga a změny designu studenti pracovali při seminární práci, o čtyřech návrzích následně hlasovali žalobci.

„Ideální je, když se daří výuku studentů a studentek aplikovat v každodenní praxi, což se stalo i nyní,“ uvedl děkan fakulty Filip Cenek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme