Státní zástupkyně navrhne tresty pro žháře z Vítkova

Státní zástupkyně dnes navrhne tresty za žhářský útok na rómskou rodinu ve Vítkově. Proces se čtveřicí pravicových radikálů pokračuje přednesem závěrečných řečí. Krajský soud v Ostravě na to vyčlenil tři dny. Obžalovaní loni v dubnu hodili do domku rómské rodiny zápalné lahve a vážně přitom zranili tehdy dvouletou Natálku .

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tragický požár rodinného domu ve Vítkově

Tragický požár rodinného domu ve Vítkově | Foto: Hasičský záchranný sbor MS kraje

V jednací síni se už dnes žádné důkazy řešit nebudou, půjde spíš o souboj právních argumentů. Obě strany budou událost interpretovat ze svého úhlu pohledu. Zásadním argumentem proti obžalovaným jsou odposlechy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo v justiční budově je reportérka Andrea Čánová

Svou závěrečnou řeč by jako první měla v největší jednací síni ostravského soudu přednést státní zástupkyně Brigita Bilíková. Čtveřici pravicových radikálů obžalovala z pokusu o rasově motivovanou vraždu. Čin si podle ní naplánovali schválně na období, kdy nenonacistická scéna slaví narozeniny Adolfa Hitlera.

„Noční dobu spáchání činu, zvolení objektu i znásobení počtu ohnisek požáru si stanovili záměrně v úmyslu usmrtit v domě přítomné osoby,“ uvedla státní zástupkyně.

Závěrečné řeči v kauze Vítkov budou pravděpodobně velmi obsáhlé. Mluvit bude nejen žalobkyně, ale i zmocněnci, obhájci a právo posledního slova mají i obžalovaní. Ze čtveřice obžalovaných ale mluví jen dva – Ivo Müller a Václav Cojocaru.

Rozsudek nejdřív v půlce října

Proces provázejí mimořádná bezpečnostní opatření. Justiční budovu bude střežit zásahová jednotka. Strážci budou hlídat jak v jednací síni, tak i na chodbách soudu.

Rozsudek dne nepadne, soud si vyčlenil na závěrečné řeči tři dny a už dříve mluvčí soudu avizoval, že rozsudek bude nejdříve v polovině října.

Igor Maňour, Andrea Brtníková, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme