Státní zástupkyně: Vyšetřování Bursíka bylo neodůvodněné

Důkazy proti vicepremiérovi a lídrovi zelených Martinu Bursíkovi byly chabé. Státní zástupkyně tak prověřování anonymního trestního oznámení zrušila. Udání, které Bursíka vinilo z finančních machinací souvisejících s pronájmy jeho nemovitostí v centru Prahy bylo podle žalobkyně neodůvodněné. Hospodaření firmy Ecoconsulting, kterou politik vlastní spolu s bratrem, by ale měl prověřit finanční úřad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Bursík | Zdroj: ČTK

Vyšetřovatelé nebudou dál prověřovat vicepremiéra a předsedu Strany zelených Martina Bursíka kvůli údajným daňovým únikům. Žalobkyně Městského státního zastupitelství v Praze totiž dospěla k závěru, že vyšetřování bylo neodůvodněné. Policisté se případem zabývali na základě anonymního oznámení.

Pražští policisté prověřovali podezření z finančních a daňových machinací ve firmě Ecoconsulting, kterou Martin Bursík vlastní se svým bratrem. Společnost se věnuje pronájmu a správě nemovitostí Bursíkovy rodiny.

Podle státní zástupkyně ale policii chyběly důkazy k tomu, aby vicepremiéra vůbec začala vyšetřovat. Podrobnosti Radiožurnálu řekla mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová.

"Městská státní zástupkyně zrušila záznam policie o zahájení úkonů trestního řízení, to znamená, že to vyšetřování v podstatě ani nezačne. Podle státní zástupkyně policie nemá k dispozici takové podklady, na jejichž základě by bylo možno učinit závěr o podezření ze spáchání trestného činu."

Policisté teď na pokyn státní zástupkyně oznámení předají finančnímu úřadu, který může Bursíkovo hospodaření zkontrolovat. Jestli najde závažné chyby, obrátí se opět na policii, vysvětlil mluvčí ministerstva financí Jakub Hass. "Finanční úřad sám zváží, zda-li je podání opodstatněné, a pokud ano, začne probíhat daňová kontrola. Pokud na jejím základě dojde finanční úřad k závěru, že by mohlo dojít k naplnění skutkové podstaty trestného činu krácení daně, předá tuto informaci orgánům činným v trestním řízení."

M. Bursík: Účetnictví je v pořádku

Už minulý týden šéf zelených z Bali všechna obvinění odmítl a přislíbil spolupráci při vyšetřování. Upozornil současně, že v případě jakýchkoli pochybností by daňový úřad zahájil kontrolu, a nepodával by na něj anonymní trestní oznámení.

Podle Bursíka státní zastupitelství jen potvrdilo, že účetnictví firmy Ecoconsulting, ve které podnikal s bratrem, bylo v pořádku: "Neexistuje žádný dluh na dani nebo na jakýchkoli daních, které bych měl. Nemám žádný daňový nedoplatek a naopak se ukázalo, že jsme jako fyzické osoby měli v roce 2007 přeplatek na záloze na dani z příjmu fyzických osob 190 000 korun."

Vedle policie dá podnět finančnímu úřadu ke kontrole své firmy i samotný Bursík, aby své jméno očistil. Vylučuje, že by po autorovi trestního oznámení pátral. O tom, kdo měl zájem ho poškodit spekulovat nechce. Bursík také bude chtít vysvětlení od policistů, odkud do médií unikly informace související s jeho prověřováním.

Milan Kopp, Marika Táborská, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme