Státní zástupkyně chce zadrženého politika Sáliha Muslima poslat do vazby, už požádala soud

Státní zástupkyně podala žádost o vzetí do vazby zadrženého kurdského politika Sáliha Muslima. V SMS zprávě to Radiožurnálu potvrdila mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Zároveň uvedla, že má soud 12 hodin na to o žádosti rozhodnout. Paralelně rozhoduje Městský soud v Praze i o žádosti Turecka o vzetí Muslima do předběžné vazby.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sálih Muslim na snímku, který byl pořízen v roce 2014 v Berlíně. | Foto: Rosa Luxemburg-Stiftung | Zdroj: Wikimedia Commons

Česká policie zadržela bývalého vůdce strany syrských Kurdů o víkendu, a to na základě mezinárodního zatykače vydaného Interpolem na žádost turecké vlády.

Turecko zatím nepožádalo o vydání Sáliha Muslima z Česka. Turecký velvyslanec v Česku Ahmet Necati Bigali tak v pondělí odpoledne popřel původní informace o tom, že Turecko o vydání už oficiálně požádalo. Velvyslanec ale v pondělí zároveň naznačil, že Turecko v budoucnu bude o vydání kurdského politika usilovat.

Stoupenci zadrženého kurdského politika protestovali před vnitrem. Turecko pro něj žádá předběžnou vazbu

Číst článek

Český ministr zahraničí Martin Stropnický z hnutí ANO by měl nejspíš v úterý telefonovat se šéfem turecké diplomacie. Měli by spolu mluvit právě o zadrženém politikovi, kterého Ankara považuje za teroristu. V roce 2016 na Muslima vydala zatykač, před čtrnácti dny muže zařadila na seznam nejhledanějších teroristů. Syrská kurdská Strana demokratické unie zadržení svého bývalého předsedy odsoudila a požádala o jeho propuštění.

Zhruba 200 podporovatelů zadrženého kurdského politika v pondělí demonstrovalo před ministerstvem vnitra v Praze, kde požadovali Muslimovo osvobození. Část aktivistů pak přešla k ministerstvu spravedlnosti, kam se chtějí vrátit v úterý.

Proti zadržení protestují v řadě zemí zástupci kurdských organizací. Demonstrace svolali třeba v Dánsku, Norsku, Kanadě nebo Velké Británii. Ministerstvo zahraničí proto ambasádám preventivně doporučuje požádat o zvýšenou ochranu. Žádný incident ani dramatická demonstrace není podle ministra zahraničí Martina Stropnického z hnutí ANO hlášený.

Anna Horáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme